Skip to main content

2015 Award Recipients

Congratulations to our 2015 award recipients, who exemplify excellence at Ryerson in the areas of:

 

SERVICE AND LEADERSHIP


President's Blue and Gold Award of Excellence

  • Marsha McEachrane Mikhail, Office of the Vice President, Research and Innovation
  • Communications team: Faculty of Arts/Marketing and Creative Services
    • Richard English, Communications, Government and Community Engagement
    • Chris Hernandez, Communications, Government and Community Engagement
    • Monica Jako, Faculty of Arts
    • Janet Jardine, Communications, Government and Community Engagement
    • Sharmaine McKenzie, Faculty of Arts
    • Cathy Parry, Communications, Government and Community Engagement
  • Master of Digital Media Program Team
    • Michael Carter, Master of Digital Media, Yeates School of Graduate Studies
    • Matthew Kyan, Master of Digital Media, Yeates School of Graduate Studies
    • Sonya Taccone, Master of Digital Media, Yeates School of Graduate Studies

Read more about the President's Blue and Gold Award of Excellence recipients

 

Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award

  • Lorella Di Cintio, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • Spanning the Gaps - Access to Post-Secondary Education Team
    • Tonisha Boyd, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • O'neil Edwards, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Sarah Gaikwad, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Hirma Leon, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Curtis Maloley, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Janice Pinto, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education

Read more about the Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award recipients

 

Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership

  • Lamya Amleh, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Usha George, Dean, Faculty of Community Services

Read more about the Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership recipients

 

Linda Grayson Leadership Award

  • Brenda Massey-Beauregard, Interpersonal Skills Teaching Centre
  • Mark Patterson, Office of the Vice President, Research and Innovation

Read more about the Linda Grayson Leadership Award recipients

 

Larissa Allen Employee Experience Award

  • James McKay, OPSEU Local 596
  • Suzana Milosevic, School of Social Work, Faculty of Community Services

Read more about the Larissa Allen Employee Experience Award recipients

 

Make Your Mark Award

  • Natalya Androsova, Student Learning Support, Office of Vice-Provost Students
  • Dan Greenwood, Operations and Technology Services, Faculty of Communication and Design
  • Monica Polo, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • Steven Marsden, Library and Archives
  • Abdullah Snobar, Digital Media Zone
  • Operations Support Unit
    • Gloria Houghton, Student Records and Government Reporting, Registrar's Office
    • Sherri Murray, Student Records and Government Reporting, Registrar's Office
    • Ricky Szeto, Student Records and Government Reporting, Registrar's Office
    • Alda Toste, Student Records and Government Reporting, Registrar's Office
  • Ted Rogers School of Management Facilities and Special Events Team
    • Khadra Abdulle, Facilities and Special Events, TRSM
    • Susan Harrington, Facilities and Special Events, TRSM
    • Luckshana Kugarajah, Facilities and Special Events, TRSM
    • Ralston Kwan, Facilities and Special Events, TRSM
    • Rita Lingner, Facilities and Special Events, TRSM
    • Alex Mihas, Facilities and Special Events, TRSM
    • Farah Rodrigues, Facilities and Special Events, TRSM

Read more about the Make Your Mark Award recipients

 

Deans’ Service Awards

  • Jean Bruce, School of Image Arts, Faculty of Communication and Design
  • Deborah Chant, School of Early Childhood Studies, Faculty of Community Services
  • Linying Dong, School of Information Technology Management, Ted Rogers School of Management
  • Benjamin Dyson, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Candice Monson, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Kaamran Raahemifar, Department of Electrical and Computer Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Bo Tan, Department of Aerospace Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Neil Thomlinson, Department of Politics and Public Administration, Faculty of Arts
  • Sean Wise, Department of Entrepreneurship and Strategy, Ted Rogers School of Management
  • Isaac Woungang, Department of Computer Science, Faculty of Science

Read more about the Deans’ Service Award recipients

 

Counsellor Award

  • Colleen Conroy-Amato, Centre for Student Development and Counselling - Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Counsellor Award recipients

 

Librarian Awards

  • Kelly Dermody, Library and Archives
  • Dana Thomas, Library and Archives
  • Weina Wang, Library and Archives

Read more about the Librarian Award recipients

 

 

 

TEACHING AND EDUCATION


Chancellor’s Award of Distinction

  • David Schlanger, Department of Entrepreneurship and Strategy, Ted Rogers School of Management

Read more about David Schlanger

 

President’s Award of Teaching Excellence

  • Maureen Reed, Department of Psychology, Faculty of Arts

Read more about Maureen Reed

 

Provost’s Experiential Teaching Award

  • Jennifer Lapum, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services

Read more about Jennifer Lapum

 

Provost’s Innovative Teaching Award

  • Andrew Laursen, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science

Read more about Andrew Laursen

 

Provost’s Interdisciplinary Teaching Award

  • Graham Hudson, Department of Criminology, Faculty of Arts

Read more about Graham Hudson

 

Deans’ Teaching Awards

  • Ahmed Abdelrahman (Shaker), Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Alexandra Fiocco, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Christopher Gibbs, School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Christopher Greene, Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Chul Kim, Department of Mathematics, Faculty of Science
  • Calvin Langton, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • Andrew Laursen, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Chris MacDonald, Department of Law & Business, Ted Rogers School of Management
  • Reg Noble, The G. Raymond Chang School of Continuing Education, Community Services - Food Security
  • Jamin Pelkey, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts
  • Lisa Taylor, School of Journalism, Faculty of Communication and Design
  • Scott Tsai, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Deans’ Teaching Award recipients

 

 

 

SCHOLARLY, RESEARCH AND CREATIVE ACTIVITY AWARDS


Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award

  • Leslie Atkinson, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Krishna Kumar, Department of Aerospace Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award recipients

 

Collaborative Research Award

  • Deborah Fels, School of Information Technology Management, Ted Rogers School of Management

Read more about Deborah Fels

 

Early Research Career Excellence Award

  • Ebrahim Bagheri, Department of Electrical & Computer Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about Ebrahim Bagheri

 

Knowledge Mobilization & Engagement Award

  • Tara Collins, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services

Read more about Tara Collins

 

Social Innovation and Action Research Award

  • Andrew Millward, Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts

Read more about Andrew Millward

 

Deans’ Scholarly, Research and Creative Activity Awards

  • Martin Antony, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Habiba Bougherara, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Rachel Dodds, School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Alexandre Douplik, Department of Physics, Faculty of Science
  • Marcus Escobar-Anel, Department of Mathematics, Faculty of Science
  • Sari Graben, Department of Law and Business, Ted Rogers School of Management
  • Sepali Guruge, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Amina Jamal, Department of Sociology, Faculty of Arts
  • Jennifer Lapum, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Raktim Mitra, School of Urban and Regional Planning, Faculty of Community Services
  • Sharareh Taghipour, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Bo Tan, Department of Aerospace Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Eric de Noronha Vaz, Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts

Read more about the Deans’ Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients

 

Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Award

  • Costin Antonescu, Molecular Science Graduate Program, Department of Chemistry and Biology
  • Martin Antony, Psychology Graduate Program, Department of Psychology
  • Habiba Bougherara, Mechanical & Industrial Engineering Graduate Program, Department of Mechanical and Industrial Engineering
  • Ken Grant, Master of Business Administration Program, Department of Entrepreneurship and Strategy
  • Jaigris Hodson, Master of Digital Media Program and Master of Professional Communication Program, RTA School of Media

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Award recipients