Skip to main content

2016 Ryerson Awards Night recipients2016 Award Recipients

Congratulations to our 2016 award recipients, who exemplify excellence at Ryerson in the areas of:

 

SERVICE AND LEADERSHIP


President's Blue and Gold Award of Excellence

  • Ann Mackay, Convocation and Awards Office
  • ServiceHub Planning Team
    • Jonathan Christie, ServiceHub, Office of the Registrar
    • Simon Di Vincenzo, Campus Facilities and Sustainability
    • Kevin Goodchild, ServiceHub, Office of the Registrar
    • Michelle Green, University Registrar, Office of the Registrar
    • Charmaine Hack, University Registrar, Office of the Registrar
    • Robyn Parr, Enrolment Systems and Student Fees, Office of the Registrar
    • Carole Scrase, Student Financial Assistance, Office of the Registrar
    • Susan Vercruysse, Undergraduate Admissions, Office of the Registrar

Read more about the President's Blue and Gold Award of Excellence recipients

 

Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Employee Award

  • Lynn Lavallée, School of Social Work, Faculty of Community Services
  • Inhabiting Critical Spaces Project Team
    • Doreen Fumia, Department of Sociology, Faculty of Arts
    • Camille Hernandez-Ramdwar, Department of Sociology, Faculty of Arts
    • Amina Jamal, Department of Sociology, Faculty of Arts
    • Melanie Knight, Department of Sociology, Faculty of Arts
    • Azar Masoumi, Research Assistant, Faculty of Arts
    • Nicole Neverson, Department of Sociology, Faculty of Arts
    • Adwoa Ntozake Onuora, Research Assistant, Faculty of Arts

Read more about the Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award recipients

 

Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership

  • Dale Carl, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management
  • Marcia Moshé, Office of the Vice-Provost, Academic

Read more about the Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership recipients

 

Linda Grayson Administrative Leadership Award

  • John Austin, Student Affairs, Office of the Vice-Provost, Students
  • Elizabeth Ing, Client Services, Financial Services

Read more about the Linda Grayson Administrative Leadership Award recipients

 

Larissa Allen Employee Experience Staff Award

  • Freeman Chow, Dean's Office, Faculty of Community Services

Read more about Freeman Chow

 

Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Awards

  • Stephanie Fibiger, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • John Paul Foxe, Learning and Teaching Office
  • Iram Khan, Dean's Office, Faculty of Community Services
  • Lead Hands - Electrician and Plumber Team
    • Carlos D'Amaral, Maintenance and Operations, Campus Facilities and Sustainability
    • Vito Florio, Maintenance and Operations, Campus Facilities and Sustainability
  • Simon Siphon Ly, Library and Archives
  • Marketing and Creative Services Team - Ryerson Brand Strategy
    • Urmilla Coelho, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Katherine Greflund, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Chris Hernandez, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Janet Jardine, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Heather Largy, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Shirley Moore, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Catherine Parry, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Iris Piko, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Cheryl Wan, Marketing and Creative Services, Communications, Government and Community Engagement
    • Julie Zahab, University Registrar, Office of the Registrar
  • Ryerson ESL Foundation Program Team
    • Courtney Cox, Arts, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Erika Danziger, Undergraduate Admissions, Office of the Registrar
    • Christina Mansour, Undergraduate Admissions, Office of the Registrar
    • Stephan Tang, Arts, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Pallavi Tanoli, Undergraduate Admissions, Office of the Registrar
    • Marju Toomsalu, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts
  • Ryerson Law Practice Program (LPP) Core Partnership of Teams
    • Aleksandra Acimovic, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • James Adams, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Waqar Ahmed, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Gina Alexandris, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Alex Andrei, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • André Bacchus, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Chris Bentley, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Elya Bui, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Patricia Campagna, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Margot Collins, Interpersonal Skills Teaching Centre
    • Naza Djafarova, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Maureen Glynn, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Lindsay Kane, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Geoff Kolomayz, Interpersonal Skills Teaching Centre, Office of the Vice-Provost, Academic
    • Elaine Lam, Business Development and Strategic Planning, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Douglas Lou, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Brenda Massey-Beauregard, Interpersonal Skills Teaching Centre, Office of the Vice-Provost, Academic
    • Lee Mendelsohn-LiVolsi, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Keya Mitra-Selby, Law Practice Program, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Julia Monks, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Victoria Murdoch, Interpersonal Skills Teaching Centre, Office of the Vice-Provost, Academic
    • Daniil Novikov, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Erin Riley-Oetti, Spanning the Gaps, The G Raymond Chang School of Continuing Education
    • Katherine Turner, Interpersonal Skills Teaching Centre, Office of the Vice-Provost, Academic
    • Leonora Zefi, Digital Education Strategies, The G Raymond Chang School of Continuing Education

Read more about the Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Award recipients

 

Deans’ Service Awards

  • Jason Boyd, Department of English, Faculty of Arts
  • Deborah De Lange, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management
  • Richard Grunberg, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design
  • Kathleen Kellett, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts
  • Krishnan Venkatakrishnan, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Margaret Yap, Human Resources Management and Organizational Behaviour, Ted Rogers School of Management

Read more about the Deans’ Service Award recipients

 

Counsellor Award

  • Sarah Thompson, Centre for Student Development and Counselling, Office of the Vice-Provost, Students

Read more about Sarah Thompson

 

Librarian Awards

  • Lucina Fraser, Library and Archives
  • Kelly Kimberley, Library and Archives
  • Fangmin Wang, Library and Archives
  • May Yan, Library and Archives

Read more about the Librarian Award recipients

 

TEACHING AND EDUCATION


President’s Award of Teaching Excellence

  • Lorraine Janzen Kooistra, Department of English, Faculty of Arts

Read more about Lorraine Janzen Kooistra

 

Provost’s Experiential Teaching Award

  • Pnina Alon-Shenker, Law and Business, Ted Rogers School of Management
  • Anne-Marie Lee-Loy, Department of English, Faculty of Arts

Read more about the Provost’s Experiential Teaching Award recipients

 

Provost’s Innovative Teaching Award

  • Samantha Wehbi, School of Social Work, Faculty of Community Services

Read more about Samantha Wehbi

 

Deans’ Teaching Awards

  • Konstantinos Derpanis, Department of Computer Science, Faculty of Science
  • Noel George, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Lu Ann Lafrenz, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
  • Curtis Maloley, Arts - Sociology and Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Jennifer Martin, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • David Naylor, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Amy (Chen) Peng, Department of Economics, Faculty of Arts
  • Laurie Petrou, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design
  • Farrokh Sharifi, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Boza Tasic, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management
  • Sharon Wong, School of Nutrition, Faculty of Community Services

Read more about the Deans’ Teaching Award recipients

 

SCHOLARLY, RESEARCH AND CREATIVE ACTIVITY AWARDS


Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award

  • Harald Bauder, Department of Geography and Environmental Studies, Faculty of Arts

Read more about Harald Bauder

 

Collaborative Research Award

  • Sepali Guruge, School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Henry Parada, School of Social Work, Faculty of Community Services

Read more about the Collaborative Research Award recipients

 

Early Research Career Excellence Award

  • Hossein Rahnama, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design

Read more about Hossein Rahnama

 

Knowledge Mobilization and Engagement Award

  • Frauke Zeller, School of Professional Communications, Faculty of Communication and Design

Read more about Frauke Zeller

 

Social Innovation and Action Research Award

  • Trevor Hart, Department of Psychology, Faculty of Arts

Read more about Trevor Hart

 

Deans’ Scholarly, Research and Creative Activity Awards

  • Michael Arts, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Umberto Berardi, Department of Architectural Science, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Daolun Chen, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Thierry Gervais, School of Image Arts, Faculty of Communication and Design
  • Alison Matthews David, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
  • Claus Rinner, Department of Geography and Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Farrokh Sharifi, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Jane B. Sprott, Department of Criminology, Faculty of Arts
  • Sui Sui, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management
  • Philip Walsh, Entrepreneurship and Strategy, Ted Rogers School of Management

Read more about the Deans’ Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients

 

Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards

  • Kimberly Bates, Master of Business Administration in the Management of Technology and Innovation, Department of Entrepreneurship and Strategy
  • Gerda Cammaer, Film and Photography Preservation and Collections Management and Documentary Media Graduate Program, School of Image Arts
  • Farhad Ein-Mozaffari, Chemical Engineering Graduate Program, Department of Chemical Engineering
  • Michael Kolios, Biomedical Physics Graduate Program, Department of Physics
  • Judy Paisley, Nutrition Communication Graduate Program, School of Nutrition
  • Vappu Tyyskä, Immigration and Settlement Studies Graduate Program, Yeates School of Graduate Studies
  • Lixia Yang, Psychology Graduate Program, Department of Psychology

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards recipients