Skip to main content

2016 Ryerson Awards Night recipients2017 Award Recipients

Congratulations to our 2017 award recipients, who exemplify excellence at Ryerson in the areas of:

 

SERVICE AND LEADERSHIP


President's Blue and Gold Award of Excellence

  • Heather Lane Vetere, Office of the Vice-Provost, Students
  • Denise O'Neil Green, Office of Equity, Diversity and Inclusion
  • First Year Engineering Office Team
    • Lamya Amleh, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
    • Luaay Hussein, Dean's Office, Faculty of Engineering and Architectural Science
    • Shawzma Multani, Dean's Office, Faculty of Engineering and Architectural Science
    • Martina Novacic, Dean's Office, Faculty of Engineering and Architectural Science
    • Atifa Rasoul, Dean's Office, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the President's Blue and Gold Award of Excellence recipients

 

Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Employee Award

  • Kerri Bailey, Facilities Management and Development
  • O'neil Edwards, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Myer Siemiatycki, Department of Politics and Public Administration, Faculty of Arts

Read more about the Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award recipients

 

Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership

  • Madeleine Lefebvre, Office of the Chief Librarian, Library and Archives
  • Catherine Schryer, School of Professional Communication, Faculty of Communication and Design

Read more about the Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership recipients

 

Linda Grayson Administrative Leadership Award

  • Philip Cox, Facilities Management and Development
  • Michael Forbes, University Relations

Read more about the Linda Grayson Administrative Leadership Award recipients

 

Larissa Allen Employee Experience Staff Award

  • Jennifer Gonzales, Student Life, Student Affairs

Read more about Jennifer Gonzales

 

Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Awards

  • Marietta Canlas, School of Graphic Communications Management, Faculty of Communication and Design
  • Loudanski Gumbs, Integrated Risk Management
  • Arlene Throness, Food Services, University Business Services
  • Ryerson University Lifeline Syria Challenge Team
    • Jiwon Bang, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Todd Carmichael, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Lee Chapman, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Sergio Chiodo, University Advancement
    • Tim Chiu, Financial Services
    • Jody Dailey, University Advancement
    • Jamie Dowsett, University Advancement
    • Tyson Fogel, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Amanda Gaspard, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Alexandra Hong, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Anna Hubert, University Advancement
    • Samantha Jackson, The Diversity Institute, Ted Rogers School of Management
    • Emma Jankowski, Student Affairs
    • Noreen Javed, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • David Kinahan, University Advancement
    • Guoxian (Hal) Liu, Financial Services
    • Jennifer MacInnis, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Rudo Mataure, University Advancement
    • Karen Musytschka, University Advancement
    • Mary Jane Pacheco, Financial Services
    • Kerith Paul, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Tamara Sabarini, Office of the Vice-President, Research and Innovation
    • Diane Winiarz, Financial Services
  • Take Our Kids to Work Day Team
    • Carey Barker, Consulting and Employee Relations, Human Resources
    • Jennifer Gonzales, Student Life, Student Affairs
    • Charmaine Hack, Office of the Registrar
    • Akeisha Lari, Student Life, Student Affairs
    • Emily MacIntosh, Administration and Finance Communications
    • Tamar Myers, Office of Equity, Diversity and Inclusion
    • Alyson Reader, Office of the Vice-President, Administration and Finance
    • Jodie Stauffer, Consulting and Employee Relations, Human Resources
    • Janine Willie, Office of Equity, Diversity and Inclusion
    • Heather Willis, Office of Equity, Diversity and Inclusion
    • Kate Womby Browne, Administration and Finance Communications
  • University Undergraduate Calendar Project Team
    • Sarah Edmonds, Curriculum Management, Office of the Registrar
    • Gwen Fox, Business Systems, Office of the Registrar
    • Peter Haywood, Business Systems, Office of the Registrar
    • Kathleen Hewak, Digital Publishing, Computing and Communication Services
    • Marlyn Persaud, Digital Publishing, Computing and Communication Services
    • Arthur Sabelnykov, Digital Publishing, Computing and Communication Services
    • Celina Virani, Curriculum Management, Office of the Registrar
    • Deanne Wright, Curriculum Management, Office of the Registrar
    • Andrew Young, Digital Publishing, Computing and Communication Services
  • Your Neighbour Program Team
    • Troy Murray, Office of the Vice-Provost, Students
    • Brandon Smith, Housing and Resident Life, Student Affairs

Read more about the Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Award recipients

 

Deans’ Service Awards

  • Stephanie Cassin, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Farhad Ein-Mozaffari, Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Ahmed El-Rabbany, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Eric Liberda, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Martin Pyle, Marketing Management, Ted Rogers School of Management
  • Lori Schindel Martin, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Stephen Swales, Department of Geography and Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Warren Wakarchuk, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science

Read more about the Deans’ Service Award recipients

 

Counsellor Award

  • Jesmen Mendoza, Centre for Student Development and Counselling, Student Affairs

Read more about Jesmen Mendoza

 

Librarian Awards

  • Sanjoy Banerjee, Lending and Borrowing Services, Library and Archives
  • Ann Ludbrook, Lending and Borrowing Services, Library and Archives

Read more about the Librarian Award recipients

 

TEACHING AND EDUCATION


Chancellor's Award of Distinction

  • Janice Waddell, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services

Read more about Janice Waddell

 

President’s Award of Teaching Excellence

  • Dana Lee, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design

Read more about Dana Lee

 

Provost’s Experiential Teaching Award

  • Christopher Gibbs, School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Vicki Van Wagner, Midwifery Education Program, Faculty of Community Services

Read more about the Provost’s Experiential Teaching Award recipients

 

Provost’s Innovative Teaching Award

  • Marni Binder, School of Early Childhood Studies, Faculty of Community Services

Read more about Marni Binder

 

Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards

  • Deborah Fels, Master of Business Administration Program, School of Information Technology Management
  • Wendy Freeman, Master of Professional Communication Program, School of Professional Communication
  • Mehrab Mehrvar, Environmental Applied Science and Management Graduate Program, Department of Chemical Engineering
  • Ali Miri, Computer Science Graduate Program, Department of Computer Science
  • Candice Monson, Psychology Graduate Program, Department of Psychology
  • Pamela Robinson, Urban Development, School of Urban and Regional Planning
  • Krishnan Venkatakrishnan, Mechanical and Industrial Engineering Graduate Program, Department of Mechanical and Industrial Engineering

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards recipients

 

Deans’ Teaching Awards - Contract Lecturers (CUPE 1 and 2)

  • Peter Bakogeorge, School of Journalism, Faculty of Communication and Design
  • Paul Chafe, Department of English, Faculty of Arts
  • Omar Ha-Redeye, Department of Law and Business, Ted Rogers School of Business Management
  • Chelsea Jones, School of Disability Studies, Faculty of Community Services
  • Melissa Moos, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Nagina Parmar, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Nagina Parmar, Science Program Area - Biology, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Shahryar Rafiei, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Anna Romanovska, School of Fashion, Faculty of Communication and Design

Read more about the Deans’ Teaching Awards - Contract Lecturers recipients

 

Deans’ Teaching Awards - Faculty (RFA)

  • Jonathon Anderson, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • Ebrahim Bagheri, Department of Electrical and Computer Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Roberto Botelho, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Tara Collins, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • Anthony Francescucci, Department of Marketing Management, Ted Rogers School of Management
  • Sharonna Greenberg, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Sarah Henstra, Department of English, Faculty of Arts
  • John Shiga, School of Professional Communication, Faculty of Communication and Design
  • Farid Shirazi, Information Technology Management, Ted Rogers School of Management
  • June Yee, School of Social Work, Faculty of Community Services
  • Fei Yuan, Department of Electrical and Computer Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Deans’ Teaching Awards - Faculty recipients

 

SCHOLARLY, RESEARCH AND CREATIVE ACTIVITY AWARDS


Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award

  • Ruth Panofsky, Department of English, Faculty of Arts
  • Dérick Rousseau, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science

Read more about the Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award recipients

 

Collaborative Research Award

  • Judy Finlay, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services

Read more about recipient Judy Finlay

 

Early Research Career Excellence Award

  • Sharareh Taghipour, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Scott Tsai, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Early Research Career Excellence Award recipients

 

Knowledge Mobilization and Engagement Award

  • Jennifer Lapum, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services

Read more about Jennifer Lapum

 

Social Innovation and Action Research Award

  • Ben Barry, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
  • Josephine Wong, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services

Read more about the Social Innovation and Action Research Award recipients

 

Deans’ Scholarly, Research and Creative Activity Awards

  • Alagan Anpalagan, Department of Electrical and Computer Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Rupa Banerjee, Human Resources Management and Organizational Behaviour, Ted Rogers School of Management
  • Ben Barry, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
  • Nick Bellissimo, School of Nutrition, Faculty of Community Services
  • Colleen Derkatch, Department of English, Faculty of Arts
  • Farhad Ein-Mozaffari, Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Carolyn Kane, School of Professional Communication, Faculty of Communication and Design
  • Richard Meldrum, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Andriy Miranskyy, Department of Computer Science, Faculty of Science
  • Ali Miri, Department of Computer Science, Faculty of Science
  • Horatio Morgan, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management
  • Nima Naghibi, Department of English, Faculty of Arts
  • Robert Teigrob, Department of History, Faculty of Arts

Read more about the Deans’ Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients