You are now in the main content area

Composition of Department Hiring Committee (DHC)

The term of office for members of a DHC: September 1 to August 31

Creative Industries

May 31, 2021

Role Name
Chair of Department: Chris Gibbs
Elected Chair of DHC:      Chris Gibbs
Appointed Member: David Gauntlett
Elected Members: Ira Levine

TBC
Selected Member: TBC

Fashion

September 27, 2021

Role Name
Chair of Department: Joseph Medaglia
Elected Chair of DHC:      Joseph Medaglia
Appointed Member: Kimberly Wahl
Elected Members: Anika Kozlowski

Osmud Rahman
Selected Member: Colleen Schindler-Lynch

Graphic Communications Management

August 6, 2021

Role Name
Chair of Department: Martin Habekost
Elected Chair of DHC:      n/a
Appointed Member: n/a
Elected Members: n/a

n/a
Selected Member: n/a

No DHC in 21/22 - School not hiring this year

Image Arts

July 27, 2021

Role Name
Chair of Department: Robert Ott
Elected Chair of DHC:      Robert Ott
Appointed Member: Katy McCormick
Elected Members: Thierry Gervais

Annie MacDonell
Selected Member: TBC
Equity Advocate: TBC

Interior Design

May 19, 2021

Role Name
Chair of Department: Lois Weinthal
Elected Chair of DHC:      Lorella Di Cintio
Appointed Member: Filiz Klassen
Elected Members: Jonathon Anderson

Adam Kolodziej
Selected Member: Lorella Di Cintio

Journalism

May 31, 2021

Role Name
Chair of Department: Gavin Adamson
Elected Chair of DHC:      Asmaa Malik
Appointed Member: Kamal Al-Solaylee
Elected Member: Bill Reynolds
Selected Member: Karyn Pugliese

Performance

July 27, 2021

Role Name
Chair of Department: Caroline O'Brien
Elected Chair of DHC:      Caroline O'Brien
Appointed Member: Vicki St Denys
Elected Members: Natalie Alvarez

Cole Lewis
Selected Member: Michael Bergmann
Equity Advocate: TBD

Professional Communication

August 6, 2021

Role Name
Chair of Department: Jessica Mudry
Elected Chair of DHC:      Jessica Mudry
Appointed Member: Carolyn Kane
Elected Members: Marty Fink

TBC
Selected Member: Greg Levey
Equity Advocate: TBC

RTA School of Media

September 2, 2021

Role Name
Chair of Department: Laura Nenych
Elected Chair of DHC:      Alex Bal
Appointed Member: Richard Lachman
Elected Members: Laurie Petrou

Laura Nenych

David Bouchard
Selected Member: TBC

Creative Industries

July 21, 2020

Role Name
Chair of Department: Chris Gibbs
Elected Chair of DHC:      Chris Gibbs
Appointed Member: David Gauntlett
Elected Member: Ira Levine
Selected Member: TBC pending RFA hire

Fashion

June 15, 2020

Role Name
Chair of Department: Ben Barry
Elected Chair of DHC:      Ben Barry
Appointed Member: Kim Wahl
Elected Members: Colleen Schindler-Lynch

Joseph Medaglia
Selected Member: TBD (will depend on the position we hire for)

Graphic Communications Management

May 14, 2020

Role Name
Chair of Department: Jason Lisi
Elected Chair of DHC:      Ian Baitz
Appointed Member: Ian Baitz
Elected Members: Abhay Sharma

Natalia Lumby
Selected Member: Richard Adams

Image Arts

September 2, 2020

Role Name
Chair of Department: Robert Ott
Elected Chair of DHC:      Blake Fitzpatrick
Appointed Member: Pierre Tremblay
Elected Members: Gerda Cammaer

Brett Story
Selected Member: TBA

Interior Design

Committee not formed - no hiring

Journalism

May 4, 2021

Role Name
Chair of Department: Asmaa Malik
Elected Chair of DHC:      Gavin Adamson
Appointed Member: Bill Reynolds
Elected Member: Kamal Al-Solaylee
Selected Member: Karyn Pugliese

Performance

July 30, 2020

Role Name
Chair of Department: Caroline O'Brien
Elected Chair of DHC:      Caroline O'Brien
Appointed Member: Vicki St Denys
Elected Members: Natalie Alvarez

Cole Lewis
Selected Member: Michael Bergmann

Professional Communication

September 28, 2020

Role Name
Chair of Department: John Shiga
Elected Chair of DHC:      John Shiga
Appointed Member: Greg Elmer
Elected Members: Robert Clapperton

Jessica Mudry
Selected Member: Greg Levey

RTA School of Media

January 27, 2021

Role Name
Chair of Department: Kathleen Pirrie Adams
Elected Chair of DHC:      Kathleen Pirrie Adams
Appointed Member: Lila Pine
Elected Members: Michael Coutanche

Joe Recupero

Richard Lachman

David Bouchard
Selected Member: Ali Mazalek

Creative Industries

September 18, 2019

Role Name
Chair of Department: James Nadler
Elected Chair of DHC:      James Nadler
Appointed Member: Ramona Pringle
Elected Member: Ira Levine
Selected Member: Louis-Etienne Dubois

Fashion

August 30, 2019

Role Name
Chair of Department: Ben Barry
Elected Chair of DHC:      Ben Barry
Appointed Member: Henry Navarro Delgado
Elected Members: Alison Matthews David

Colleen Schindler-Lynch
Selected Member: Joseph Medaglia

Graphic Communications Management

January 24, 2020

Role Name
Chair of Department: Jason Lisi
Elected Chair of DHC:      Martin Habekost
Appointed Member: Art Seto
Elected Members: Jonghun Park

Martin Habekost
Selected Member: Natalia Lumby

Image Arts

June 14, 2019

Role Name
Chair of Department: Interim Chair, Robert Ott
Elected Chair of DHC:      Thierry Gervais
Appointed Member: Michal Conford
Elected Members: Annie MacDonell

Bruno Lessard
Selected Member: Thierry Gervais

Interior Design

July 29, 2019

Role Name
Chair of Department: Lois Weinthal
Elected Chair of DHC:      Lois Weinthal
Appointed Member: Taymoore Balbaa
Elected Members: Linda Zhang

Jonathon Anderson
Selected Member: Adam Kolodziej

Journalism

July 25, 2019

Role Name
Chair of Department: Janice Neil
Elected Chair of DHC:      Janice Neil
Appointed Member: Asmaa Malik
Elected Members: Kamal Al-Solaylee

Bill Reynolds
Selected Member: TBA

Performance

September 17, 2019

Role Name
Chair of Department: Caroline O'Brien
Elected Chair of DHC:      Natalie Alvarez
Appointed Member: Pavlo Bosyy
Elected Member: Vicki St. Denys
Selected Member: Cynthia Ashperger

Professional Communication

December 16, 2019

Role Name
Chair of Department: John Shiga
Elected Chair of DHC:      John Shiga
Appointed Member: Greg Elmer
Elected Members: Matt Tiessen

Jessica Mudry

Frauke Zeller
Selected Member: Matt Tiessen

RTA School of Media

October 27, 2020

Role Name
Chair of Department: Kathleen Pirrie Adams
Elected Chair of DHC:      Alexandra Bal
Appointed Member: Richard Lachman
Elected Members: James Nadler

Hector Rendon

Michael Coutanche

Ali Mazalek
Selected Member: Ramona Pringle

Schools

 

Creative Industries

Date: December 12, 2018
Chair of Department: James Nadler
Elected Chair of DHC: James Nadler
Appointed member: Lila Pine
Elected member: Miranda Campbell
Member selected by
appointed and elected members:       
N/A

 

Fashion

Date: May 23, 2019
Chair of Department: Ben Barry
Elected Chair of DHC: Osmud Rahman
Appointed member: Alison Matthews David
Elected member: Osmud Rahman
  Colleen Schindler-Lynch
Member selected by
appointed and elected members:       

Joseph Medaglia

 

Graphic Communications Management

Date: June 7, 2018
Chair of School: Jason Lisi
Elected Chair of DHC: Jason Lisi
Appointed member: Rich Adams
Elected members: Gillian Mothersill
  Martin Habekost
Member selected by
appointed and elected members:        
TBC

 

Image Arts

Date: June 20, 2018
Chair of School: Dr. Blake Fitzpatrick
Elected Chair of DHC: Dr. Dimitrios Latsis
Appointed member: Alexandra Anderson/Michal Conford
Elected members: Gerda Cammaer
  Dr. Dimitrios Latsis
Member selected by
appointed and elected members:       
Alex Alter

 

Interior Design

Date: October 19, 2018
Chair of School: Lois Weinthal
Elected Chair of DHC: Lois Weinthal
Appointed member: Catherine Dowling
Elected members: Barbara Vogel
  Alexa Griffith Winton
Member selected by
appointed and elected members:         
Lorella Di Cintio

 

Journalism

Date: June 4, 2018
Chair of School: Janice Neil
Elected Chair of DHC: Janice Neil
Appointed member: Jagg Carr-Locke
Elected members: Lisa Taylor
  April Lindgren
Member selected by
appointed and elected members:         
Bill Reynolds

 

Performance

Date: February 20, 2019
Chair of School: Peggy Shannon
Elected Chair of DHC: Peggy Shannon
Appointed member: Natalie Alvarez
Elected members: Cynthia Ashperger
  Iren Pauzer
  Vicki St.Denys
Member selected by
appointed and elected members:        

Caroline O'Brien

 

Professional Communication

Date: October 4, 2018
Chair of School: John Shiga, effective July 1, 2018
Elected Chair of DHC: John Shiga
Appointed member: Carolyn Meyer
Elected members: Joanne DiNova
  Robert Clapperton
     
Jessica Mudry
Member selected by
appointed and elected members:       

Joanne DiNova

 

RTA School of Media

Date: January 15, 2019
Chair of School: Kathleen Pirrie Adam
Elected Chair of DHC: Lila Pine
Appointed member: Lila Pine
Elected members: Charles Zamaria
  Richard Grunberg
        Steve Daniels
 
Alexandra Bal
Member selected by
appointed and elected members:     

Ali Mazalek

Schools

 

Creative Industries

Date: December 5, 2017
Chair of School: James Nadler
Elected Chair of DHC: James Nadler
Appointed member: Miranda Campbell
Elected members: Jeremy Shtern
  Louis-Etienne Dubois (ex-ex officio)
Member selected by
appointed and elected members:         
TBA

 

Fashion

Date: September 27, 2017
Chair of School: Robert Ott
Elected Chair of DHC: Robert Ott
Appointed member: Dr. Lu Ann Lafrenz
Elected members: Dr. Ben Barry
  Dr. Kimberly Wahl
Member selected by
appointed and elected members:         
Prof. Osmud Rahman

 

Graphic Communications Management

Date: May 26, 2017
Chair of School: Ian Baitz
Elected Chair of DHC: Ian Baitz
Appointed member: Abhay Sharma
Elected members: Reem El Asaleh
  Gillian Mothersill
Member selected by
appointed and elected members:        
Ian Baitz

 

Image Arts

Date: October 11, 2017
Chair of School: Dr. Blake Fitzpatrick
Elected Chair of DHC: Alexandra Anderson
Appointed member: Katy McCormick
Elected members: Alexandra Anderson
  Robert Burley
Member selected by
appointed and elected members:        
Pierre Tremblay

 

Interior Design

Date: June 7, 2017
Chair of School: Lois Weinthal
Elected Chair of DHC: Jonathon Anderson
Appointed member: Catherine Dowling
Elected members: Taymoore Balbaa
  Jonathon Anderson
Member selected by
appointed and elected members:         
Adam Kolodziej

 

Journalism

Date: September 29, 2017
Chair of School: Janice Neil
Elected Chair of DHC: Janice Neil
Appointed member: Kamal Al-Solaylee
Elected members: Ann Rauhala
  Lisa Taylor
Member selected by
appointed and elected members:         
Anne McNeilly

 

Professional Communication

Date: September 6, 2017
Chair of School: Greg Elmer, Interim Chair
Elected Chair of DHC: Forthcoming
Appointed member: Greg Levey
Elected members: John Shiga
  Frauke Zeller
Member selected by
appointed and elected members:        
Forthtcoming

 

RTA School of Media

Date: September 14, 2017
Chair of School: Kathleen Pirrie Adams
Elected Chair of DHC: Lila Pine
Appointed member: Alexandra Bal
Elected members: Kathleen Pirrrie Adams (ex officio)
  David Bouchard
  Richard Grunberg
  Charles Zamaria
Member selected by
appointed and elected members:       
Alexandra Mazalek

 

Performance

Date: September 19, 2017
Chair of School: DR. PEGGY SHANNON
Elected Chair of DHC: DR. PEGGY SHANNON
Appointed member: VICKI ST.DENYS
Elected members: IRENE PAUZER
  PERRY SCHNEIDERMAN
Member selected by
appointed and elected members:       

CAROLINE O'BRIEN

Criminology

September 9, 2021

Role Name
Chair of Department: Idil Atak
Elected Chair of DHC:      Idil Atak
Appointed Member: Emily van der Meulen
Elected Members: Kim Varma

Kelly Struthers Montford
Selected Member: Sara Thompson

Economics

July 21, 2021

Role Name
Chair of Department: Brennan Thompson
Elected Chair of DHC:      Brennan Thompson
Appointed Member: Debapriya Sen
Elected Members: Kevin Fawcett

Paul Missios

Cathy Ning

Murat Yildiz
Selected Member: Constantine Angyridis
Equity Advocate: Kevin Fawcett

English

September 16, 2021

Role Name
Chair of Department: Anne-Marie Lee-Loy
Elected Chair of DHC:      Anne-Marie Lee-Loy
Appointed Member: Elizabeth Podnieks
Elected Members: Craig Jennex

Sarah Henstra
Selected Member: Rahul Sapra
Equity Advocate: Craig Jennex

Geography and Environmental Studies

October 1, 2021

Role Name
Chair of Department: David Atkinson
Elected Chair of DHC:      David Atkinson
Appointed Member: Sara Edge
Elected Members: Eric Vaz

Richard Shaker
Selected Member: Andrew Millward

History

June 13, 2021

Role Name
Chair's Designate: Yunxiang Gao
Elected Chair of DHC:      Janam Mukherjee
Appointed Member: Joey Power
Elected Members: Janam Mukherjee

Jennifer Tunnicliffe
Selected Member: Robert Teigrob

Languages, Literatures & Cultures

May 14, 2021

Role Name
Chair of Department: Kinga Zawada
Elected Chair of DHC:      Enriqueta Zafra
Appointed Member: Stéphanie Walsh Matthews
Elected Member: Kinga Zawada
Selected Member: n/a

Philosophy

May 25, 2021

Role Name
Chair of Department: Robert Murray
Elected Chair of DHC:      David Hunter
Appointed Member: Paula Schwebel
Elected Members: David Hunter

David Ciavatta
Selected Member: Boris Hennig

Politics and Public Administration

August 16, 2021

Role Name
Chair of Department: Tuna Baskoy
Elected Chair of DHC:      Grace-Edward Galabuzi
Appointed Member: Tracey Raney
Elected Members: Grace-Edward Galabuzi

Greg Inwood

Sedef Arat-Koc

Michael McGregor
Selected Member: Tariq Amin-Khan
Equity Advocate: Tariq Amin-Khan

Psychology

August 26, 2021

Role Name
Chair of Department: Dr. Michelle Dionne
Elected Chair of DHC:      Dr. Michelle Dionne
Appointed Member: Dr. Stephanie Cassin
Elected Members: Dr. Jason Deska

Dr. Julia Spaniol
Selected Member: Dr. Leslie Atkinson
Equity Advocate: TBD

Sociology

September 9, 2021

Role Name
Chair of Department: Cheryl Teelucksingh
Elected Chair of DHC:      Cheryl Teelucksingh
Appointed Member: Anna Triandafyllidou
Elected Members: Stephen Muzzatti

Melanie Knight
Selected Member: TBA
Equity Advocate: TBA

Criminology

August 12, 2020

Role Name
Chair of Department: Dan Horner
Elected Chair of DHC:      Graham Hudson
Appointed Member: Idil Atak
Elected Member: Emily van der Meulen
Selected Member: Anna Flaminio

Economics

August 6, 2020

Role Name
Chair of Department: Claustre Bajona
Elected Chair of DHC:      Claustre Bajona
Appointed Member: Amy Peng
Elected Members: Constantine Angyridis

Maurice Roche

Halis Murat Yildiz

Haomiao Yu
Selected Member: Paul Missios

English

July 6, 2020

Role Name
Chair of Department: Andrew O'Malley (until August 31, 2020)
Elected Chair of DHC:      Anne-Marie Lee-Loy
Appointed Member: Laura Fisher
Elected Members: Naomi Hamer

Sophie Thomas
Selected Member: Colleen Derkatch

Geography and Environmental Studies

Role Name
Chair of Department:
Elected Chair of DHC:     
Appointed Member:
Elected Member:
Selected Member:

History

July 3, 2020

Role Name
Chair of Department: Dr. Catherine Ellis
Elected Chair of DHC:      Dr. Catherine Ellis
Appointed Member: Dr. Joey Power
Elected Members: Dr. Tomaz Jardim

Dr. Ian Mosby
Selected Member: Dr. Farzin Vejdani

Languages, Literatures & Cultures

August 25, 2020

Role Name
Chair of Department: Kinga Zawada
Elected Chair of DHC:      Kinga Zawada
Appointed Member: Stephanie Walsh Matthews
Elected Members: Jamin Pelkey

Ndeye Ba
Selected Member: Marco Fiola

Philosophy

May 20, 2020

Role Name
Chair of Department: Robert Murray
Elected Chair of DHC:      Diane Enns
Appointed Member: Jo Kornegay
Elected Member: Diane Enns

Kym Maclaren
Selected Member: Alex Wellington

Politics and Public Administration

September 1, 2020

Role Name
Chair of Department: Tuna Baskoy
Elected Chair of DHC:      Tuna Baskoy
Appointed Member: Patricia O'Reilly
Elected Members: Neil Thomlinson

Duncan Maclellan

Robert Goodman

Mitu Sengupta
Selected Member: Miriam Anderson

Psychology

August 14, 2020

Role Name
Chair of Department: Dr. Michelle Dionne
Elected Chair of DHC:      Dr. Michelle Dionne
Appointed Member: Dr. Lili Ma
Elected Members: Dr. Tae Hart

Dr. Alyssa Counsell
Selected Member: Dr. Stephanie Cassin

Sociology

August 18, 2020

Role Name
Chair of Department: Alan Sears
Elected Chair of DHC:      Alan Sears
Appointed Member: Anna Triandafyllidou
Elected Members: Cheryl Teelucksingh

Damien Lee
Selected Member: Mustafa Koç

Criminology

May 14, 2019

Role Name
Chair of Department: Sara Thompson
Elected Chair of DHC:      Kim Varma
Appointed Member: Kim Varma
Elected Member: Anne-Marie Singh
Selected Member: NA

Economics

August 14, 2019

Role Name
Chair of Department: Claustre Bajona
Elected Chair of DHC:      Claustre Bajona
Appointed Member: German Pupatoa
Elected Members: Constantine Angyridis

Richard Chisik

Debapriya Sen

Haomiao Yu
Selected Member: Paul Missios

English

May 27, 2019

Role Name
Chair of Department: Andrew O'Malley
Elected Chair of DHC:      Andrew O'Malley
Appointed Member: Liz Podnieks
Elected Members: Jennifer Burwell

Laura Fisher
Selected Member: Jason Boyd

Geography and Environmental Studies

January 15, 2020

Role Name
Chair of Department: David Atkinson
Elected Chair of DHC:      Michal Bardecki
Appointed Member: Michal Bardecki
Elected Members: Sara Edge

Claire Oswald
Selected Member: Paul Moore

History

August 30, 2019

Role Name
Chair of Department: Catherine Ellis
Elected Chair of DHC:      Catherine Ellis
Appointed Member: Jenny Carson
Elected Members: David MacKenzie

Tomaz Jardim
Selected Member: Robert Teigrob

Languages, Literatures & Cultures

May 31, 2019

Role Name
Chair of Department: Kinga Zawada
Elected Chair of DHC:      Kinga Zawada
Appointed Member: Stephanie Walsh Matthews
Elected Member: Marianella Collette
Selected Member: N/A

Philosophy

September 11, 2019

Role Name
Chair of Department: Robert Murray
Elected Chair of DHC:      Glenn Parsons
Appointed Member: Diane Enns
Elected Members: Andrew Hunter

Jo Kornegay
Selected Member: Glenn Parsons

Politics and Public Administration

September 5, 2019

Role Name
Chair of Department: Christopher Gore
Elected Chair of DHC:      Christopher Gore
Appointed Member: Sorpong Peou
Elected Members: Tracey Raney

Daniel Rubenson

Mike McGregor

Duncan MacLellan
Selected Member: Miriam Anderson

Psychology

August 29, 2019

Role Name
Chair of Department: Michelle Dionne
Elected Chair of DHC:      Michelle Dionne
Appointed Member: Tae Hart
Elected Members: Stephanie Cassin

Julia Spaniol
Selected Member: Lixia Yang

Sociology

June 28, 2019

Role Name
Chair of Department: Alan Sears
Elected Chair of DHC:      Alan Sears
Appointed Member: Andrea Noack
Elected Members: Camille Hernández-Ramdwar

Nicole Neverson
Selected Member: Mélanie Knight

Departments

 

Criminology

Date: March 12, 2019
Chair of Department: Tammy Landau
Elected Chair of DHC: Graham Hudson
Appointed member: Sara Thompson
Elected member: NA
Member selected by
appointed and elected members:       
NA

 

Economics

Date: September 24, 2018
Chair of Department: Dr. Claustre Bajona
Elected Chair of DHC: Dr. Claustre Bajona
Appointed member: Dr. Cathy Ning
Elected members: Dr. Constantine Angyridis
  Dr. Paul Missios
  Dr. Derek Stacey
  Dr. Haomiao Yu
Member selected by
appointed and elected members:        
Dr. Debapriya Sen

 

English

Date: January 22, 2019
Chair of Department: Andrew O'Malley
Elected Chair of DHC: Andrew O'Malley
Appointed member: Dale Smith
Elected member: Anne-Marie Lee-Loy
   
Liz Podnieks
Member selected by
appointed and elected members:        

Naomi Hamer

 

Geography and Environmental Studies

Date: January 22, 2019
Chair of Department: Marco Fiola
Elected Chair of DHC: Marco Fiola
Appointed member: Wayne Forsythe
Elected members: Sara Edge
  Sutama Ghosh
Member selected by
appointed and elected members:       
Shuguang Wang

 

History

Date: September 4, 2018
Chair of Department: Dr. Catherine Ellis
Elected Chair of DHC: Dr. Catherine Ellis
Appointed member: Dr. Janam Mukherjee
Elected members: Dr. David Mackenzie
  Dr. Jean Li
Member selected by
appointed and elected members:       
Dr. Carl Benn

 

Languages, Literatures & Cultures

Date: May 4, 2018
Chair's of Designate: Kinga Zawada
Elected Chair of DHC: Kinga Zawada
Appointed member: Jamin Pelkey
Elected member: Stéphanie Walsh Matthews
Member selected by
appointed and elected members:       

N/A

 

Philosophy

Date: June 23, 2018
Chair of Department: Robert Murray
Elected Chair of DHC: David Hunter
Appointed member: Alex Wellington
Elected members: David Hunter
  Klaas Kraay
Member selected by
appointed and elected members:       
Glenn Parsons

 

Politics and Public Administration

Date: September 5, 2018
Chair of Department: Christopher Gore
Elected Chair of DHC: Christopher Gore
Appointed member: Tuna Baskoy
Elected members: Miriam Anderson
  Greg Inwood
  Pam Palmater
  Carolyn Johns
Member selected by
appointed and elected members:       
John Shields

 

Psychology

Date: January 22, 2019
Chair of Department: Michelle Dionne
Elected Chair of DHC: Michelle Dionne
Appointed member: Martin Antony
Elected members: Margaret Moulson
  Frank Russo
Member selected by
appointed and elected members:       
Candice Monson

 

Sociology

Date: May 9, 2019
Chair of Department: Alan Sears
Elected Chair of DHC: Alan Sears
Appointed member: Andie Noack
Elected members: Damien Lee  
  Mustafa Koç
Member selected by
appointed and elected members:       
Amina Jamal

Departments

 

Criminology

Date: August 9, 2017
Chair of Department: Tammy Landau
Elected Chair of DHC: Jane Sprott
Appointed member: Anne-Marie Singh
Elected member: Kim Varma
Member selected by
appointed and elected members:       
Jane Sprott

 

Economics

Date: October 18, 2017
Chair of Department: Maurice Roche
Elected Chair of DHC: Paul Missios
Appointed member: Cathy Ning
Elected members: Paul Missios
  Halis Yildiz
  Debapriya Sen
  Claustre Bajona
Member selected by
appointed and elected members:        
Constantine Angyridis

 

English

Date: September 11, 2017
Chair of Department: Andrew O’Malley
Elected Chair of DHC: Andrew O’Malley
Appointed member: Sophie Thomas
Elected members: Liz Podnieks
  Naomi Hamer
Member selected by
appointed and elected members:         
Jason Boyd

 

Geography and Environmental Studies

Date: October  2, 2017
Chair of Department: Dr. Claus Rinner
Elected Chair of DHC: Dr. Wayne Forsythe
Appointed member: Dr. Sutama Ghosh
Elected members: Dr. Wayne Forsythe
  Dr. Tor Oiamo
Member selected by
appointed and elected members:       
TBD

 

History

Date: June 30, 2017
Chair of Department: Dr. Robert Teigrob
Elected Chair of DHC: Dr. Robert Teigrob
Appointed member: Dr. Ingrid Hehmeyer
Elected members: Dr. David MacKenzie
  Dr. Joey Power
Member selected by
appointed and elected members:       
Dr. Janam Mukherjee

 

Languages, Literatures & Cultures

Date: May 15, 2017
Chair of Department: Marco A. Fiola
Elected Chair of DHC: Marco A. Fiola
Appointed member: Enriqueta Zafra
Elected member: Jamin Pelkey
Member selected by
appointed and elected members:       

n/a

 

Philosophy

Date: October 2, 2017
Chair of Department: Robert Murray
Elected Chair of DHC: Klaas Kraay
Appointed member: John Caruana
Elected members: David Hunter
  Klaas Kraay
Member selected by
appointed and elected members:       
David Ciavatta

 

Politics and Public Administration

Date: April 24, 2018
Chair of Department: Christopher Gore
Elected Chair of DHC: Christopher Gore
Appointed member: Duncan MacLellan
Elected members: Tuna Baskoy
  Mitu Sengupta
  Sorpong Peou
  Sedef Arat-Koc
Member selected by
appointed and elected members:       
To be determined depending on hiring

 

Psychology

Date: November 6, 2017
Chair of Department: Michelle Dionne
Elected Chair of DHC: Michelle Dionne
Appointed member: Stephanie Cassin
Elected members: Todd Girard
  Martin Antony
Member selected by
appointed and elected members:       
Leslie Atkinson

 

Sociology

Date: August 21, 2017
Chair of Department: Alan Sears
Elected Chair of DHC: Alan Sears
Appointed member: Julie-Ann Tomiak
Elected members: Mélanie Knight
  Andie Noack
Member selected by
appointed and elected members:       
Nicole Neverson

Child and Youth Care

May 18, 2021

Role Name
Chair of Department: Judy Finlay
Elected Chair of DHC:      Judy Finlay
Appointed Member: Tara Collins
Elected Member: Kiaras Gharabaghi
Selected Member: -

Daphne Cockwell School of Nursing

September 25, 2021

Role Name
Chair of Department: Maher El-Masri
Elected Chair of DHC:      Josephine Wong and Jasna Schwind
Appointed Member: Jasna Schwind
Elected Members: Josephine Wong

Joyal Miranda

Annette Bailey

Janet Yamada
Selected Member: Don Rose
Equity Advicate: Maher El-Masri

Disability Studies

July 26, 2021

Role Name
Chair of Department: Esther Ignagni
Elected Chair of DHC:      Esther Ignagni
Appointed Member: May Friedman
Elected Member: Eliza Chandler
Selected Member: n/a
Equity Advocate: Idil Abdillahi

Early Childhood Studies

June 22, 2021

Role Name
Chair of Department: Kathleen Peets
Elected Chair of DHC:      Kathleen Peets
Appointed Member: Sejal Patel
Elected Members: Kristin Snoddon

Judith Bernhard
Selected Member: TBD

Midwifery

September 2, 2021

Role Name
Chair of Department: Karline Wilson-Mitchell
Elected Chair of DHC:      Karline Wilson-Mitchell
Appointed Member: Andrea Robertson
Elected Member: Nicole Bennett
Selected Member: Andre Robertson and Nicole Bennett
Equity Advocate: Karline Wilson-Mitchell

Nutrition

May 28, 2021

Role Name
Chair of Department: Fiona Yeudall
Elected Chair of DHC:      Fiona Yeudall
Appointed Member: Yvonne Yuan
Elected Members: Rena Mendelson

Sharon Wong
Selected Member: Enza Gucciardi

Occupational and Public Health

May 25, 2021

Role Name
Chair of Department: Richard Meldrum
Elected Chair of DHC:      Richard Meldrum
Appointed Member: Corrine Ong
Elected Members: Mohammad Abdoli

Ian Young
Selected Member: Linda Rothman

Social Work

Role Name
Chair of Department:
Elected Chair of DHC:     
Appointed Member:
Elected Members:

Selected Member:

Urban and Regional Planning

September 9, 2021

Role Name
Chair's Designate: Raktim Mitra
Elected Chair of DHC:      Raktim Mitra
Appointed Member: David Amborski
Elected Members: Matthias Sweet

Magdalena Ugarte
Selected Member: Shelagh McCartney
Equity Advocate: TBD

Child and Youth Care

May 18, 2021

Role Name
Chair of Department: Judy Finlay
Elected Chair of DHC:      Judy Finlay
Appointed Member: Tara Collins
Elected Member: Kiaras Gharabaghi
Selected Member: N/A

Daphne Cockwell School of Nursing

August 11, 2020

Role Name
Chair of Department: Maher El-Masri
Elected Chair of DHC:      Josephine Wong (Co-Chair)
Appointed Member: Joyal Miranda (Co-Chair)
Elected Members: Oona St-Amant

Annette Bailey

Janet Yamada
Selected Member: N/A

Disability Studies

August 20, 2020

Role Name
Chair of Department: Esther Ignagni
Elected Chair of DHC:      Esther Ignagni
Appointed Member: Eliza Chandler
Elected Members: May Friedman

Kristin Snoddon
Selected Member:

Early Childhood Studies

August 31, 2020

Role Name
Chair of Department: Kathleen Peets
Elected Chair of DHC:      Kathleen Peets
Appointed Member: Sejal Patel
Elected Members: Jason Nolan

Kristin Snoddon
Selected Member: Rachel Berman

Midwifery

September 15, 2020

Role Name
Chair of Department: Karline Wilson-Mitchell
Elected Chair of DHC:      Karline Wilson-Mitchell
Appointed Member: Mary Sharpe
Elected Member: Nicole Bennett
Selected Member: Nicole Bennett

Nutrition

August 12, 2020

Role Name
Chair of Department: Fiona Yeudall
Elected Chair of DHC:      Fiona Yeudall
Appointed Member: Yvonne Yuan
Elected Members: Rena Mendelson

Sharon Wong

Fiona Yeudall
Selected Member: Enza Gucciardi

Occupational and Public Health

October 1, 2020

Role Name
Chair of Department: Richard Meldrum
Elected Chair of DHC:      Richard Meldrum
Appointed Member: Eric Liberda
Elected Members: Chun-Yip Hon

Peter Strahlendorf
Selected Member: Nima Khakzad

Social Work

September 10, 2020

Role Name
Chair of Department: Dr. Valerie Borum
Elected Chair of DHC:      Dr. Valerie Borum
Appointed Member: Dr. Cyndy Baskin
Elected Members: Dr. Susan Preston

Dr. Funke Oba
Selected Member: Dr. Susan Silver

Urban and Regional Planning

September 23, 2020

Role Name
Chair of Department: Pamela Robinson
Elected Chair of DHC:      tbd
Appointed Member: Zhixi Zhuang
Elected Members: Shelagh McCartney

Matthias Sweet
Selected Member: tbd

Child and Youth Care

April 8, 2019

Role Name
Chair of Department: Kiaras Gharabaghi
Elected Chair of DHC:      Judy Finlay
Appointed Member: Tara Collins
Elected Member: Judy Finlay
Selected Member: Tara Collins

Daphne Cockwell School of Nursing

May 27, 2019

Role Name
Chair of Department: Nancy Walton
Elected Chair of DHC:      Susan Bishop & Nancy Walton (Co-Chairs)
Appointed Member: Corinne Hart
Elected Members: Susan Bishop

Cristina Catallo

Oona St-Amant

Lori Schindel-Martin
Selected Member: TBC

Disability Studies

July 18, 2019

Role Name
Chair of Department: Dr. Esther Ignagni
Elected Chair of DHC:      Dr. Esther Ignagni
Appointed Member: Kathryn Underwood
Elected Member: May Friedman
Selected Member:

Early Childhood Studies

August 12, 2019

Role Name
Chair of Department: Kathleen Peets
Elected Chair of DHC:      Kathleen Peets
Appointed Member: Sejal Patel
Elected Members: Jason Nolan

Charlene Ryan
Selected Member: Kathryn Underwood

Midwifery

March 3, 2020

Role Name
Chair of Department: Karline Wilson-Mitchell
Elected Chair of DHC:      Karline Wilson-Mitchell
Appointed Member: Nicole Bennett
Elected Member: Mary Sharpe
Selected Member: N/A

Nutrition

May 6, 2019

Role Name
Chair of Department: Fiona Yeudall
Elected Chair of DHC:      Fiona Yeudall
Appointed Member: Yvonne Yuan
Elected Members: Rena Mendelson

Sharon Wong

Fiona Yeudall
Selected Member: Enza Gucciardi

Occupational and Public Health

Role Name
Chair of Department:
Elected Chair of DHC:     
Appointed Member:
Elected Members:

Selected Member:

Social Work

September 17, 2019

Role Name
Chair of Department: Lynn Lavallee
Elected Chair of DHC:      Lynn Lavallee
Appointed Member: May Friedman
Elected Members: Idil Abdillahi

Jennifer Poole
Selected Member: Kristin Smith

Urban and Regional Planning

August 12, 2019

Role Name
Chair of Department: Pamela Robinson
Elected Chair of DHC:      Pamela Robinson
Appointed Member: Nina Marie Lister
Elected Members: Chris DeSousa

Zhixi Zhuang

Ron Keeble
Selected Member: TBD

Schools

 

Child and Youth Care

Date: October 11, 2018
Director of School: Kiaras Gharabaghi
Elected Chair of DHC: Kiaras Gharabaghi
Appointed member: Melanie Panitch
Elected member: Judy Finlay
Member selected by
appointed and elected members:         
n/a

 

Disability Studies

Date: May 24, 2018
Director of School: Kathryn Church
Elected Chair of DHC: Kathryn Church
Appointed member: Kathryn Underwood
Elected member: Esther Ignagni
Member selected by
appointed and elected members:       
No other members

 

Early Childhood Studies

Date: August 7, 2018
Director of School: Charlene Ryan
Elected Chair of DHC: Kathleen Peets
Appointed member: Sejal Patel
Elected member: Jason Nolan
Member selected by
appointed and elected members:       
Katherine Underwood

 

Midwifery

Date: September 11, 2018
Director of School: Karline Wilson-Mitchell
Elected Chair of DHC: Karline Wilson-Mitchell
Appointed member: Nicole Bennett
Elected member: Nadya Burton
Member selected by
appointed and elected members:       
Nadya Burton

 

Nursing

Date: June 15, 2018
Director of School: Nancy Walton
Elected Chair of DHC: Oona St-Amant
Appointed member: Sepali Guruge
Elected members: Kristine Newman
  Lori Schindel-Martin
  Jasna Schwind
  Nancy Walton
Member selected by
appointed and elected members:       
Sherry Espin

 

Nutrition

Date: April 27, 2018
Director of School: Cecilia Rocha
Elected Chair of DHC: Cecilia Rocha
Appointed member: Fiona Yeudall
Elected members: Cecilia Rocha
  Sharon Wong
  Rena Mendelson
Member selected by
appointed and elected members:       
Enza Gucciardi

 

Occupational and Public Health

Date: November 22, 2018
Director of School: Thomas Tenkate
Elected Chair of DHC: Eric Liberda
Appointed member: Eric Liberda
Elected members: Ian Young
  Chun Yip Hon
Member selected by
appointed and elected members:    
Mohammad Abdoli

 

Social Work

Date: December 21, 2018
Director of School: Dr. Susan Silver
Elected Chair of DHC: Dr. Dawn Onishenko
Appointed member: Dr. May Friedman
Elected members: Dr. Kristin Smith
  Susan Preston
Member selected by
appointed and elected members:    
Dr. Jennifer Clarke

 

Urban and Regional Planning

Date: May 16, 2018
Director of School: Christopher De Sousa
Elected Chair of DHC: Christopher De Sousa
Appointed member: Ron Keeble
Elected members: Zhixi Zhuang
  Mitchell Kosny
  David Amborski
     Christopher De Sousa
Member selected by
appointed and elected members:  

Ron Keeble

Schools

 

Child and Youth Care

Date: July 27, 2017
Director of School: Kiaras Gharabaghi
Elected Chair of DHC: Kiaras Gharabaghi
Appointed member: Tara Collins
Elected member: Judy Finlay
Member selected by
appointed and elected members:         
not applicable

 

Disability Studies

Date: September 6, 2017
Director of School: Kathryn Church
Elected Chair of DHC: Kathryn Church
Appointed member: Kathryn Underwood
Elected member: Esther Ignagni
Member selected by
appointed and elected members:       
N/A

 

Early Childhood Studies

Date: August 9, 2017
Director of School: Charlene Ryan
Elected Chair of DHC: Rachel Berman
Appointed member: Jason Nolan
Elected member: Rachel Berman
  Aurelia DiSanto
Member selected by
appointed and elected members:      
Susan Jagger

 

Midwifery

Date: July 31, 2017
Director of School: Nicole Bennett
Elected Chair of DHC: Nicole Bennett
Appointed member: Nadya Burton
Elected member: Andrea Robertson
Member selected by
appointed and elected members:       
n.a.

 

Nursing

Date: August 7, 2017
Director of School: Nancy Walton
Elected Chair of DHC: Suzanne Fredericks / Daria Romaniuk
Appointed member: Daria Romaniuk
Elected members: Suzanne Fredericks
  Sherry Espin
  Oona St-Amant
  Faith Donald
Member selected by
appointed and elected members:       
TBD

 

Nutrition

Date: June 15, 2017
Director of School: Cecilia Rocha
Elected Chair of DHC: Cecilia Rocha
Appointed member: Rena Mendelson
Elected members: Fiona Yeudall
  Judy Paisley
  Rena Mendelson
Member selected by
appointed and elected members:       
Sharon Wong

 

Occupational and Public Health

Date: January 1, 2018
Director of School: Thomas Tenkate
Elected Chair of DHC: Richard Meldrum
Appointed member: Peter Stahlendorf
Elected members: Richard Meldrum
  Jordan Tustin
Member selected by
appointed and elected members:    
Ron Pushchak

 

Social Work

Date: September 18, 2017
Director of School: Dr. Susan Silver
Elected Chair of DHC: Dr. Susan Silver
Appointed member: Dr. Purnima George
Elected member: Dr. Cyndy Baskin
  Dr. Jennifer Poole
  Dr. June Yee
Member selected by
appointed and elected members:    
Not applicable

Urban and Regional Planning

Date: May 15, 2017
Director of School: Christopher De Sousa
Elected Chair of DHC: Christopher De Sousa
Appointed member: David Amborski
Elected members: David Amborski
  Mitch Kosny
  Nina Marie Lister
     Zhixi Zhuang
Member selected by
appointed and elected members:  

Shelagh McCartney

Aerospace Engineering

August 6, 2021

Role Name
Chair of Department: Hekmat Alighanbari
Elected Chair of DHC:      Seyed M. Hashemi
Appointed Member: Bo Tan
Elected Members: Jeff Yokota

Seyed M. Hashemi
Selected Member: Joon Chung
Equity Advocate: Bo Tan

Architectural Science

May 25, 2021

Role Name
Chair of Department: Mark Gorgolewski
Elected Chair of DHC:      TBD
Appointed Member: TBD
Elected Members: Zaiyi Liao

Umberto Berardi

Arthur Wrigglesworth

Paul Floerke
Selected Member: TBD

Chemical Engineering

October 7, 2021

Role Name
Chair of Department: Philip Chan
Elected Chair of DHC:      Simant Upreti
Appointed Member: Simant Upreti
Elected Members: Huu Doan

Farhad Ein-Mozaffari
Selected Member: Henry Cheng

Civil Engineering

August 9, 2021

Role Name
Chair of Department: Arnold Yuan
Elected Chair of DHC:      Arnold Yuan
Appointed Member: Bhagwant Persaud
Elected Members: James Li

Elsayed Elbeshbishy
Selected Member: TBA

Electrical, Computer and Biomedical Engineering

September 24, 2021

Role Name
Chair of Department: Dimitri Androutsos
Elected Chair of DHC:      Andy Ye
Appointed Member: Soosan Behesthi
Elected Members: Xavier Fernando

Karthi Umapathy

Truman Yang

Amir Yazdani
Selected Member: Dimitri Androutsos
Equity Advocate: Soosan Behesthi

Mechanical and Industrial Engineering

October 9, 2021

Role Name
Chair of Department: Donatus Oguamanam
Elected Chair of DHC:      Sharareh Taghipour
Appointed Member: Sharareh Taghipour
Elected Members: Jun Cao

Mohamed Wahab Mohamed Ismail

Jamy Li

Scott Tsai
Selected Member: Daolun Chen

Aerospace Engineering

Committee not formed - no hiring

Architectural Science

May 26, 2020

Role Name
Chair of Department: Mark Gorgolewski
Elected Chair of DHC:      Cheryl Atkinson
Appointed Member: Zaiyi Liao
Elected Members: Paul Floerke

Marco Polo

Russell Richman

Cheryl Atkinson
Selected Member: TBA

Chemical Engineering

July 23, 2020

Role Name
Chair of Department: Dr. Philip Chan
Elected Chair of DHC:      Dr. Ramdhane Dhib
Appointed Member: Dr. Jenny Wu
Elected Members: Dr. Rilla Hwang

Dr. Ramdhane Dhib
Selected Member: Dr. Simant Upreti

Civil Engineering

May 14, 2020

Role Name
Chair of Department: Dr. Khaled Sennah
Elected Chair of DHC:      Dr. Khaled Sennah
Appointed Member: Dr. Lamya Amleh
Elected Members: Dr. Said Easa

Dr. Arnold Yuan
Selected Member: TBA

Electrical, Computer and Biomedical Engineering

August 14, 2020

Role Name
Chair of Department: Dimitri Androutsos
Elected Chair of DHC:      Ande Ye
Appointed Member: Xavier Fernando
Elected Members: Soosan Beheshti

Olivia Das

Bala Venkatesh
Selected Member: Alagan Anpalagan

Mechanical and Industrial Engineering

October 1, 2020

Role Name
Chair of Department: Donatus Oguamanam
Elected Chair of DHC:      Sharareh Taghipour
Appointed Member: Sharareh Taghipour
Elected Members: Ahmad Ghasempoor

Wahab Mohamed Ismail

Farrokh Sharifi

Scott Tsai
Selected Member: Comondore (Ravi) Ravindran

Aerospace Engineering

June 11, 2019

Role Name
Chair of Department: Hekmat Alighanbari
Elected Chair of DHC:      Seyed Hashemi
Appointed Member: Fengfeng Xi
Elected Members: Bassam Jubran

Seyed Hashemi
Selected Member: Joon Chung

Architectural Science

May 10, 2019

Role Name
Chair of Department: Mark Gorgolewski
Elected Chair of DHC:      Russell Richman
Appointed Member: Russell Richman
Elected Members: Cheryl Atkinson

Vincent Hui

Zaiyi Liao

Jenn McArthur
Selected Member: TBA

Chemical Engineering

June 12, 2019

Role Name
Chair of Department: Dr. Philip Chan
Elected Chair of DHC:      Dr. Philip Chan
Appointed Member: Dr. Chil-Hung Cheng
Elected Members: Dr. Farhad Ein-Mozaffari

Dr. Dae Kun Hwang
Selected Member: Dr. Jiangning Wu

Civil Engineering

May 7, 2019

Role Name
Chair of Department: Dr. Khaled Sennah
Elected Chair of DHC:      Dr. Khaled Sennah
Appointed Member: Dr. Lamya Amlehg
Elected Members: Dr. Said Easa

Dr. Elsayed Elbeshbishy
Selected Member: TBD

Electrical, Computer and Biomedical Engineering

August 7, 2019

Role Name
Chair of Department: Dimitri Androutsos
Elected Chair of DHC:      Ebrahim Bagheri
Appointed Member: Alagan Anpalagan
Elected Members: Olivia Das

Vadim Geurkov

Bala Venkatesh

Truman Yang
Selected Member: Ebrahim Bagheri

Mechanical and Industrial Engineering

October 18, 2019

Role Name
Chair of Department: Donatus Oguamanam
Elected Chair of DHC:      Sharareh Taghipour
Appointed Member: Habiba Bougherara
Elected Members: Mohamad Jaber

Farrokh Sharifi

Sharareh Taghipour

Ahmad Varvani-Farahani
Selected Member: Mohamed Wahab Mohamed Ismail

Departments

 

Aerospace Engineering

Date: June 28, 2018
Chair of Department: Paul Walsh
Elected Chair of DHC: Hekmat Alighanbari
Appointed member: Hekmat Alighanbari
Elected members: Krishna Kumar
  Cheung Poon
Member selected by
appointed and elected members:         
Jeff Xi

 

Architectural Science

Date: November 25, 2018
Chair of Department: Mark Gorgolewski
Elected Chair of DHC: Cheryl Atkinson
Appointed member: Cheryl Atkinson
Elected members: Leila Farah
  June Komisar
  Marco Polo
  Russell Richman
Member selected by
appointed and elected members:       
Masha Etkind

 

Chemical Engineering

Date: June 5, 2018
Chair of Department: Simant Upreti
Elected Chair of DHC: Philip Chan
Appointed member: Farhad Ein-Mozaffari
Elected members: Philip Chan
  Yaser Dahman
Member selected by
appointed and elected members:       
Jiangning (Jenny) Wu

 

Civil Engineering

Date: September 23, 2018
Chair of Department: Dr. Khaled Sennah
Elected Chair of DHC: Dr. Khaled Sennah
Appointed member: Dr. James Li
Elected members: Dr. Anwar Hossain
  Dr. Ahmed Shaker
Member selected by
appointed and elected members:       
Dr. Darko Joksimovic

 

Electrical, Computer and Biomedical Engineering

Date: July 9, 2018
Chair of Department: Dimitri Androutsos
Elected Chair of DHC: Andy Ye
Appointed member: Andy Ye
Elected members: Javad Alirezaie
  Vadim Geurkov
  Muhammad Jaseemuddin
  Amir Yazdani
Member selected by
appointed and elected members:      

Farah Mohammadi

 

Mechanical and Industrial Engineering

Date: January 29, 2019
Chair of Department: Donatus Oguamanam
Elected Chair of DHC: Sharareh Taghipour
Appointed member: Ahmad Ghasempoor
Elected members: Ahmad Varvani
  Sharareh Taghipour
  Farrokh Sharifi
  Seth Dworkin
Member selected by
appointed and elected members:      

Ayse Bener

 

Departments

 

Aerospace Engineering

Date:  
Chair of Department:  
Elected Chair of DHC:  
Appointed member:  
Elected members:  
   
Member selected by
appointed and elected members:         
 

 

Architectural Science

Date: June 1, 2017
Chair of Department: Mark Gorgolewski
Elected Chair of DHC: Russell Richman
Appointed member: Colin Ripley
Elected members: Russell Richman
  Vera Straka
  Albert Smith
  Umberto Berardi
Member selected by
appointed and elected members:       
Cheryl Atkinson

 

Chemical Engineering

Date: June 7, 2017
Chair of Department: Simant Upreti
Elected Chair of DHC: Yaser Dahman
Appointed member: Philip Chan
Elected members: Yaser Dahman
  Dae Kun Hwang
Member selected by
appointed and elected members:       
Philip Chan

 

Civil Engineering

Date: June 9, 2017
Chair of Department: Dr. Khaled Sennah
Elected Chair of DHC: Dr. Khaled Sennah
Appointed member: Dr. James Li
Elected members: Dr. Bilal Farooq
  Dr. Ahmed Shaker
Member selected by
appointed and elected members:       
TBA

 

Electrical and Computer Engineering

te: September 7, 2017
Chair of Department: Dimitri Androutsos
Elected Chair of DHC: Alagan Anpalagan
Appointed member: Olivia Das
Elected members: Lian Zhao
  Ebrahim Bagheri
  Amir Yazdani
Member selected by
appointed and elected members:       
Cungang (Truman) Yang

 

Mechanical and Industrial Engineering

Date: July 24, 2017
Chair of Department: Jacob Friedman
Elected Chair of DHC: Jacob Friedman
Appointed member: Mary (Frankie) Stewart
Elected members: Ayse Bener
  Ahmad Ghasempoor
  Wahab Mohamed Ismail
  Farrokh Sharifi
Member selected by
appointed and elected members:       
TBA

Chemistry and Biology

September 29, 2021

Role Name
Chair of Department: Andrew McWilliams
Elected Chair of DHC:      Andrew Laursen
Appointed Member: Sarah Sabatinos
Elected Members: Andrew Laursen

Darrick Heyd

Lynda McCarthy

Roxana Suehring
Selected Member: Jeffrey Fillingham
Equity Advocate: Lynda McCarthy

Computer Science

September 23, 2021

Role Name
Chair of Department: Dave Mason
Elected Chair of DHC:      Dave Mason
Appointed Member: Jelena Misic
Elected Members: Isaac Woungang

Nariman Farsad
Selected Member: Sophie Quigley
Equity Advocate: Isaac Woungang

Mathematics

April 16, 2021

N/A - no hiring


Physics

May 31, 2021

Role Name
Chair of Department: Ana Pejovic-Milic
Elected Chair of DHC:      Pedro Goldman
Appointed Member: James Grafe
Elected Members: Alexandre Douplik

Pedro Goldman
Selected Member: To be Advised

Chemistry and Biology

September 9, 2020

Role Name
Chair of Department: Andrew McWilliams
Elected Chair of DHC:      Bryan Koivisto
Appointed Member: Lynda McCarthy
Elected Members: Costin Antonescu

Chris Evans

Gagan Gupta

Bryan Koivisto
Selected Member: Sarah Sabatinos

Computer Science

November 5, 2020
 

Role Name
Chair of Department: David Mason
Elected Chair of DHC:      David Mason
Appointed Member: Jelena Misic
Elected Members: Isaac Woungang

Nariman Farsad
Selected Member: Cherie Ding

Mathematics

May 5, 2020

Role Name
Chair of Department: Dejan Delic
Elected Chair of DHC:      Dzung Ha
Appointed Member: Sebastian Ferrando
Elected Members: Dzung Ha

Garnet Ord
Selected Member: Chul Kim

Physics

November 5, 2020

Role Name
Chair of Department: Ana Pejovic-Milic
Elected Chair of DHC:      Pedro Goldman
Appointed Member: Raffi Karshafian
Elected Members: Tetyana Antimirova

Miranda Kirby
Selected Member: None

Chemistry and Biology

August 14, 2019

Role Name
Chair of Department: Andrew McWilliams
Elected Chair of DHC:      Roberto Botelho
Appointed Member: Kim Gilbride
Elected Members: Vadim Bostan

Roberto Botelho

Imogen Coe

Stefania Impellizzeri
Selected Member: Chris Evans

Computer Science

June 18, 2019
 

Role Name
Chair of Department: David Mason
Elected Chair of DHC:      Ali Miri
Appointed Member: Cherie Ding
Elected Members: Ali Miri

Vivian Hu
Selected Member: Vojislav Misic

Mathematics

July 3, 2019
 

Role Name
Chair of Department: Dejan Delic
Elected Chair of DHC:      Katrin Rohlf
Appointed Member: Garnet Ord
Elected Members: Silvana Ilie

Pablo Olivares
Selected Member: Katrin Rohlf

Physics

January 14, 2020
 

Role Name
Chair of Department: Pedro Goldman
Elected Chair of DHC:      Pedro Goldman
Appointed Member: Yuan Xu
Elected Members: Alexandre Douplik
Elected Members: Jesse Tanguay
Selected Member: Tetyana Antimirova

Departments

 

Chemistry and Biology

Date: July 24, 2018
Chair of Department: Andrew McWilliams
Elected Chair of DHC: Lesley Campbell
Appointed member: Lynda McCarthy
Elected members: Robert Gossage
  Michael Olson
   
Lesley Campbell
 
Joseph McPhee
Member selected by
appointed and elected members:       

Debora Foster

 

Computer Science

Date: June 28, 2018
Chair of Department: Mikhail Soutchanski
Elected Chair of DHC: Alireza Sadeghian
Appointed member: Alireza Sadeghian
Elected members: Abdolreza Abhari
  Manar Alalfi
Member selected by
appointed and elected members:       
Jelena Misic

 

Mathematics

Date: December 7, 2018
Chair of Department: Larry Kolasa
Elected Chair of DHC: Anthony Bonato
Appointed member: Pablo Olivares
Elected members: Anthony Bonato
  Dzung Minh Ha
  Silvana Ilie
Member selected by
appointed and elected members:       
Dzung Minh Ha

 

Physics

Date: June 11, 2018
Director of School: Ana Pejovic-Milic
Elected Chair of DHC: Yuan Xu
Appointed member: Carl Kumaradas
Elected member: James Grafe
Member selected by
appointed and elected members:         
Ana Pejovic-Milic

Departments

 

Chemistry and Biology

Date: November 15, 2017
Chair of Department: Warren Wakarchuk
Elected Chair of DHC: Bryan Koivisto
Appointed member: Roberto Botelho
Elected members: Robert Gossage
  Lynda McCarthy
   
Derick Rousseau
Member selected by
appointed and elected members:   

Sarah Sabatinos

 

Computer Science

Date: May 15, 2018
Chair of Department: Eric Harley
Elected Chair of DHC: Tim McInerney
Appointed member: Cherie Ding
Elected members: Denis Hamelin
  Tim McInerney
Member selected by
appointed and elected members:       
Andriy Miranskyy

 

Mathematics

Date: June 6, 2017
Chair of Department: Dejan Delic
Elected Chair of DHC: Garnet Ord
Appointed member: Garnet Ord
Elected members: Peter Danziger
  Dzung Minh Ha
  Foivos Xanthos
Member selected by
appointed and elected members:       
Dzung Minh Ha

 

Physics

Date: May 26, 2017
Chair of Department: Ana Pejovic-Milic
Elected Chair of DHC: Vladislav Toronov
Appointed member: Jahan Tavakkoli
Elected members: Vladislav Toronov
  James Grafe
Member selected by
appointed and elected members:       

Joseph (Carl) Kumaradas

Faculty of Law

September 30, 2021
 

Role Name
Chair of Department: Donna Young
Elected Chair of DHC:      Donna Young
Appointed Member: Tim Bartkiw
Elected Members: Kathleen Hammond

Avner Levin
Selected Member: Asher Alkoby

Faculty of Law

September 28, 2020
 

Role Name
Chair of Department: TBA
Elected Chair of DHC:      TBA
Appointed Member: Pnina Alon Shenker
Elected Members: Kathleen Hammond

Graham Hudson

Avner Levin

Alexandra Orlova
Selected Member: TBA

Faculty of Law

January 28, 2020
 

Role Name
Chair of Department: Pnina Alon-Shenker
Elected Chair of DHC:      Pnina Alon-Shenker
Appointed Member: Graham Hudson
Elected Members: Gil Lan

Avner Levin
Selected Member: Sari Graben

Accounting

July 8, 2021

Role Name
Chair of Department: Shadi Farshadfar
Elected Chair of DHC:      Shadi Farshadfar
Appointed Member: Yi Feng
Elected Members: Anthony Chan

Thomas Schnieder
Selected Member: Guoping Liu

Entrepreneurship & Strategy

August 3, 2021

Role Name
Chair of Department: Kim Bates
Elected Chair of DHC:      Sean Wise
Appointed Member: Ken Grant
Elected Members: Sean Wise

Alison Kemper
Selected Member: Mary Han
Equity Advocate: Alison Kemper

Finance

September 3, 2021

Role Name
Chair of Department: Laleh Samarbakhsh
Elected Chair of DHC:      Laleh Samarbakhsh
Appointed Member: Ayse Yuce
Elected Members: Yoontae Jeon

Yuanshun Li
Selected Member: Guoping Liu
Equity Advocate: Yoontae Jeon

Global Management Studies

September 7, 2021

Role Name
Chair of Department: Michael Manjuris
Elected Chair of DHC:      Michael Manjuris
Appointed Member: Carlyle Farrell
Elected Members: Hossein Zolfagharinia

Howard Lin

Kenneth Kalu
Selected Member: Michael Manjuris
Equity Advocate: Hossein Zolfagharinia

Health Services Management

September 27, 2021

Role Name
Chair of Department: Pria Nippak
Elected Chair of DHC:      Pria Nippak
Appointed Member: Sameh Al Natour
Elected Member: Linying Dong
Selected Member: Pria Nippak
Equity Advocate: Pria Nippak

Hospitality and Tourism Management

September 2, 2021

Role Name
Chair of Department: Frederic Dimanche
Elected Chair of DHC:      Frederic Dimanche
Appointed Member: Sonya Graci
Elected Members: Rachel Dodds

Tom Griffin
Selected Member: Wayne Smith
Equity Advocate: Frederic Dimanche

HR Management / Organizational Behaviour

June 2, 2021

Role Name
Chair of Department: Fei Song
Elected Chair of DHC:      Kristyn Scott
Appointed Member: Danielle Lamb
Elected Member: Robin Church
Selected Member: Annika Hillebrandt

Information Technology Management

May 28, 2021

Role Name
Chair of Department: Catherine Middleton
Elected Chair of DHC:      Catherine Middleton
Appointed Member: Linying Dong
Elected Members: Bouchaib Bahli

Youcef Derbal
Selected Member: Ravi Vatrapu

Law and Business

September 21, 2021

Role Name
Chair of Department: Peter Halewood
Elected Chair of DHC:      Peter Halewood
Appointed Member: Asher Alkoby
Elected Member: Pnina Alon-Shenker
Selected Member: n/a
Equity Advocate: Pnina Alon-Shenker

Marketing

July 13, 2021

Role Name
Chair of Department: Anthony Francescucci
Elected Chair of DHC:      Anthony Francescucci
Appointed Member: Mathieu Lajante
Elected Members: Jane Saber

Matthew Philp
Selected Member: Joanne McNeish

Real Estate Management

September 2, 2021

Role Name
Chair of Department: Dogan Tirtiroglu
Elected Chair of DHC:      Dogan Tirtiroglu
Appointed Member: Tony Hernandez
Elected Member: Murtaza Haider
Selected Member: David Scofield
Equity Advocate: David Scofield

Retail Management

May 5, 2021

Role Name
Chair of Department: Mark Lee
Elected Chair of DHC:      Mark Lee
Appointed Member: Tony Hernandez
Elected Member: Frances Gunn
Selected Member: N/A

Accounting

August 20, 2020

Role Name
Chair of Department: Shadi Farshadfar
Elected Chair of DHC:      Shadi Farshadfar
Appointed Member: Laleh Samarbakhsh
Elected Member: Thomas Schneider
Selected Member: n/a

Entrepreneurship & Strategy

January 25, 2021

Role Name
Chair of Department: Ken Grant
Elected Chair of DHC:      Sean Wise
Appointed Member: Sean Wise
Elected Members: Kim Bates

Andre Laplume
Selected Member: Charlene Nicholls-Nixon

Finance

August 12, 2020

Role Name
Chair of Department: Alan Kaplan
Elected Chair of DHC:      Alan Kaplan
Appointed Member: Thomas Schneider
Elected Members: Yuanshun Li

Ayse Yuce
Selected Member: Yoontae Jeon

Global Management Studies

April 29, 2020

Role Name
Chair of Department: Michael Manjuris
Elected Chair of DHC:      Michael Manjuris
Appointed Member: Carlyle Farrell
Elected Members: Dale Carl

Howard Lin
Selected Member: Kenneth Kalu

Health Services Management

 

Role Name
Chair of Department:
Elected Chair of DHC:     
Appointed Member:
Elected Members:

Selected Member:

Hospitality and Tourism Management

June 3, 2020

Role Name
Chair of Department: Frederic Dimanche
Elected Chair of DHC:      Frederic Dimanche
Appointed Member: Sonya Graci
Elected Members: Zhen Lu

Tom Griffin
Selected Member: Wayne Smith

HR Management / Organizational Behaviour

August 16, 2020

Role Name
Chair of Department: Fei Song
Elected Chair of DHC:      Kristyn Scott
Appointed Member: Fei Song
Elected Members: Danielle Lamb

Robin Church

Margaret Yap

Rupa Banerjee
Selected Member: Pat Sniderman

Information Technology Management

August 26, 2020

Role Name
Chair of Department: Catherine Middleton
Elected Chair of DHC:      Catherine Middleton
Appointed Member: Anatoliy Gruzd
Elected Members: Bouchaib Bahli

Youcef Derbal
Selected Member: Ravi Vatrapu

Law and Business

January 8, 2021

Role Name
Chair of Department: Peter Halewood
Elected Chair of DHC:      Kernaghan Webb
Appointed Member: Peter Halewood
Elected Members: Pnina Alon-Shenker
Selected Member: n/a

Marketing

January 8, 2021

Role Name
Chair's Designate: Cheri Bradish
Elected Chair of DHC:      Mathieu Lajante
Appointed Member: Anthony Francescucci
Elected Members: Mathieu Lajante

Roy Morley
Selected Member: Linying Dong

Real Estate Management

August 13, 2020

Role Name
Chair of Department: Dogan Tirtiroglu
Elected Chair of DHC:      Dogan Tirtiroglu
Appointed Member: Tony Hernandez
Elected Member: David Scofield
Selected Member: David Scofield

Retail Management

May 1, 2020

Role Name
Chair of Department: Mark Lee
Elected Chair of DHC:      Mark Lee
Appointed Member: Tony Hernandez
Elected Member: Frances Gunn
Selected Member: Tony Hernandez

Accounting

August 22, 2019

Role Name
Chair of Department: Shadi Farshadfar
Elected Chair of DHC:      Shadi Farshadfar
Appointed Member: Guoping Liu
Elected Members: Yuanshun Li
Selected Member: N/A

Entrepreneurship & Strategy

July 22, 2019

Role Name
Chair of Department: Dr. Ken Grant
Elected Chair of DHC:      Dr. Sean Wise
Appointed Member: Dr. Ken Grant
Elected Members: Dr. Kimberley Bates

Dr. Andre Laplume
Selected Member: Charlene Nicholls-Nixon

Finance

August 14, 2019

Role Name
Chair of Department: Yi Feng
Elected Chair of DHC:      Yi Feng
Appointed Member: Shadi Farshadfar
Elected Members: Ayse Yuce

Yuanshun Li
Selected Member: Yoontae Jeon

Global Management Studies

April 11, 2019

Role Name
Chair of Department: Michael Manjuris
Elected Chair of DHC:      Michael Manjuris
Appointed Member: Carlyle Farrell
Elected Members: Dale Carl

Howard Lin
Selected Member: Kenneth Kalu

Health Services Management

September 27, 2019

Role Name
Chair of Department: James Tiessen
Elected Chair of DHC:      James Tiessen
Appointed Member: Linying Dong
Elected Member: Pria Nippak
Selected Member: James Tiessen

Hospitality and Tourism Management

September 3, 2019

Role Name
Chair of Department: Frederic Dimanche
Elected Chair of DHC:      Frederic Dimanche
Appointed Member: Sonya Graci
Elected Members: Zhen Lu

Tom Griffin

Chris Gibbs
Selected Member: Frederic Dimanche

HR Management / Organizational Behaviour

July 19, 2019

Role Name
Chair of Department: Fei Song
Elected Chair of DHC:      Kristyn Scott
Appointed Member: Fei Song
Elected Members: Danielle Lamb

Robin Church

Margaret Yap

Rupa Banerjee
Selected Member: Pat Sniderman

Information Technology Management

September 16, 2019

Role Name
Chair of Department: Dr. Catherine Middleton
Elected Chair of DHC:      Dr. Catherine Middleton
Appointed Member: Dr. Anatoliy Gruzd
Elected Members: Dr. Linying Dong

Dr. Youcef Derbal
Selected Member: Dr. Aziz Guergachi

Law and Business

April 11, 2019

Role Name
Chair of Department: Chris MacDonald
Elected Chair of DHC:      Chris MacDonald
Appointed Member: Kernaghan Webb
Elected Member: Pnina Alon-Shenker
Selected Member: N/A

Marketing

August 29, 2019

Role Name
Chair of Department: Anthony Francescucci
Elected Chair of DHC:      Joanne McNeish
Appointed Member: Mark Lee
Elected Member: Cheri Bradish
Selected Member: Alan Kaplan

Real Estate Management

August 15, 2019

Role Name
Chair of Department: Dogan Tirtiroglu
Elected Chair of DHC:      Dogan Tirtiroglu
Appointed Member: Murtaza Haider
Elected Member: Tony Hernandez
Selected Member: Tony Hernandez

Retail Management

September 25, 2019

Role Name
Chair of Department: Mark Lee
Elected Chair of DHC:      Mark Lee
Appointed Member: Frances Gunn
Elected Member: Tony Hernandez
Selected Member: Mark Lee

Departments/Schools

 

Accounting

Date: June 19, 2018
Director of School: Jonathan Farrar
Elected Chair of DHC: Jonathan Farrar
Appointed member: Ayse Yuce
Elected member: Anthony Chan
Member selected by
appointed and elected members:       
Anthony Chan

 

Entrepreneurship & Strategy

Date: May 2, 2018
Chair of Department: Ken Grant
Elected Chair of DHC: Sean Wise
Appointed member: Sean Wise
Elected members: Alison Kemper
  Steve Gedeon
Member selected by
appointed and elected members:       
Mary Han

 

Finance

Date: June 17, 2018
Chair of Department: Yi Feng
Elected Chair of DHC: Yi Feng
Appointed member: Shadi Farshadfar
Elected members: Ayse Yuce
  Yuanshun Li
Member selected by
appointed and elected members:       
Lu Zhang

 

Global Management Studies

Date: June 6, 2018
Chair of Department: Michael Manjuris
Elected Chair of DHC: Michael Manjuris
Appointed member: Carlyle Farrell
Elected members: Howard Lin
     Dale Carl
Members selected by
appointed and elected members:       

Kenneth Kalu

 

Health Services Management

Date: May 22, 2018
Director of School: Jim Tiessen
Elected Chair of DHC: TBD
Appointed member: Kelly McShane
Elected member: Karen Spalding
Member selected by
appointed and elected members:       
N/A

 

Hospitality and Tourism Management

Date: July 20, 2018
Director of School: Frederic Dimanche
Elected Chair of DHC: Gabor Forgacs
Appointed member: Sonya Graci
Elected members: Tom Griffin
      Chris Gibbs
Member selected by
appointed and elected members:       

Gabor Forgacs

 

HR Management / Organizationalv Behaviour

Date: June 6, 2018
Director of School: Fei Song
Elected Chair of DHC: Kristyn Scott
Appointed member: Margaret Yap
Elected member: Robin Church
  Fei Song
Member selected by
appointed and elected members:      

Danielle Lamb

 

Information Technology Management

Date: November 27, 208
Director of School: Dr. Ozgur Turetken
Elected Chair of DHC: Dr. Ozgur Turetken
Appointed member: Dr. Youcef Derbal
Elected members: Dr. Farid Shirazi
  Dr. Linying Dong
Member selected by
appointed and elected members:       
Dr. Anatoliy Gruzd

 

Law and Business

Date: May 2, 2018
Chair of Department: Chris MacDonald
Elected Chair of DHC: Chris MacDonald
Appointed member: Pnina Alon-Shenker
Elected member: Gil Lan
Member selected by
appointed and elected members:       
 

 

Marketing

Date: February 14, 2019
Chair of Department: Dr. Cheri Bradish
Elected Chair of DHC: Dr. Cheri Bradish
Appointed member: Dr. Tina West
Elected member: Dr. Jane Saber
Member selected by
appointed and elected members:       
n/a

 

Real Estate Management

Date: June 7, 2018
Chair of Department: Murtaza Haider
Elected Chair of DHC: Murtaza Haider
Appointed member: Tony Hernandez
Elected member: David Scofield
Member selected by
appointed and elected members:       
n/a

 

Retail Management

Date: May 1, 2018
Director of School: Mark Lee
Elected Chair of DHC: Mark Lee
Appointed member: Tony Hernandez
Elected member: Donna Smith
Member selected by
appointed and elected members:       
n/a

Departments/Schools

 

Accounting

Date:

   June 1, 2017

Chair of Department:

   Jonathan Farrar

Elected Chair of DHC:

   TBA

Appointed member:

   TBA

Elected member:

   Jonathan Farrar

Member selected by
appointed and elected members:

   Shadi Farshadfar

 

Entrepreneurship & Strategy

Date:

October  5, 2017

Chair of Department:

Dr. Ken Grant

Elected Chair of DHC:

Dr. Sean Wise

Appointed member:

Dr. Mary Han

Elected members:

Dr. Alison Kemper

 

Dr. Steven Gedeon

Member selected by
appointed and elected members:       

Dr. Sean Wise

 

Finance

Date:

July 21, 2017

Chair of Department:

Yi Feng

Elected Chair of DHC:

Yi Feng

Appointed member:

Shadi Farshadfar

Elected members:

Ayse Yuce

 

Yuanshun Li

Member selected by
appointed and elected members:       

Melissa Toffanin

 

Global Management Studies

Date:

February 9, 2018

Chair of Department:

Michael Manjuris

Elected Chair of DHC:

Michael Manjuris

Appointed member:

Carlyle Farrell

Elected member:

Howard Lin

 

Mohammad Nikoofal

Members selected by
appointed and elected members:       

Dale Carl

 

Health Services Management

Date:

July 24, 2017

Director of School:

Jim Tiessen

Elected Chair of DHC:

Jim Tiessen

Appointed member:

Pria Nippak

Elected member:

Karen Spalding

Member selected by
appointed and elected members:       

Julien Meyer

 

Hospitality and Tourism Management

Date:

November 10, 2017

Director of School:

Dr. Frederic Dimanche

Elected Chair of DHC:

Dr. Frederic Dimanche

Appointed member:

Dr. Sonya Graci

Elected member:

Dr. Gabor Forgacs

Member selected by
appointed and elected members:       

N/A

 

HR Management / Organizational Behaviour

Date:

July 31, 2017

Chair of Department:

Pat Sniderman

Elected Chair of DHC:

Fei Song

Appointed member:

Kristyn Scott

Elected members:

Robin Church

 

Pat Sniderman

Member selected by
appointed and elected members:       

Maurice Mazerolle

 

Information Technology Management

Date:

May 26, 2017

Director of School:

Ozgur Turetken

Elected Chair of DHC:

Ozgur Turetken

Appointed member:

In Progress

Elected members:

Farid Shirazi

 

Youcef Derbal

Member selected by
appointed and elected members:       


In Progress

 

Law and Business

Date:

May 9, 2017

Chair of Department:

Chris MacDonald

Elected Chair of DHC:

Chris MacDonald

Appointed member:

Pnina Alon-Shenker

Elected member:

Gil Lan

Member selected by
appointed and elected members:       

N/A

 

Marketing

Date:

Novemebr 7, 2017

Chair of Department:

Dr. David Martin

Elected Chair of DHC:

TBA

Appointed member:

Dr Joanne McNeish

Elected members:

Dr. Anthony Francescucci

 

Robert Wilson

Member selected by
appointed and elected members:       

Dr. Cheri Bradish

 

Real Estate

Date:

July 24, 2017

Chair of Department:

Dr. Cynthia Holmes

Elected Chair of DHC:

Dr. Cynthia Holmes

Appointed member:

Murtaza Haider

Elected member:

Tony Hernandez

Member selected by
appointed and elected members:       

Tony Hernandez

 

Retail Management

Date:

February 12, 2018

Chair of Department:

Mark Lee

Elected Chair of DHC:

Mark Lee

Appointed member:

Donna Smith

Elected member:

Frances Gunn

Member selected by
appointed and elected members:       

N/A

Librarian Appointment Committee (LAC)

November 8, 2017
 

Role Name
Chair of LAC: Dana Thomas
Members of LAC:      Jane Schmidt

Diane Granfield

MJ (Michael) Suhonos

Weina Wang

May Yan

Librarian Appointment Committee (LAC)

 

Date:    July 6, 2017
Chair of Department:    Dana Thomas
Elected Chair of DHC:    Dana Thomas
Appointed members:    Kelly Dermody
     Sally Wilson
Elected members:    Brian Cameron
     Curtis Sassur
     May Yan
Member selected by
appointed and elected members:
   n/a