You are now in the main content area

Composition of Faculty Promotion Committee (FPC)

Name Department Term of Appointment
FPC Chair: TBC    
Bob Burley Image Arts 2020-21 + 2021-22
Charles Zamaria RTA School of Media 2020-21 + 2021-22
Natalie Alvarez School of Performance 2019-20 + 2020-21
Filiz Klassen School of Interior Design 2020-21 + 2021-22
April Lindgren School of Journalism 2020-21 + 2021-22
Name Department Term of Appointment
FPC Chair: TBA    
Natalie Alvarez Performance 2019-20
Charles Zamaria RTA 2018-19 + 2019-20
Marta Braun IMA 2018-19 + 2019-20
Abhay Sharma GCM 2018-19 + 2019-20
David Gauntlet CI 2018-19 + 2019-20
Greg Elmer ProCom 2019-20
Name Department Term of Appointment
Gene Allen
FPC Chair
School of Journalism 2017-18 + 2018-19
Charles Zamaria RTA School of Media 2018-19 + 2019-20
Marta Braun School of Image Arts 2018-19 + 2019-20
Abhay Sharma
School of Graphic Communications Management 2018-19 + 2019-20
David Gauntlett School of Creative Industries 2018-19 + 2019-20
Lois Weinthal School of Interior Design 2018-19
Name Department Term of Appointment
Abhay Sharma, FPC Chair
School of Graphic Communications Management 2016-17 + 2017-18
Greg Elmer School of Professional Communication 2016-17 + 2017-18
Peggy Shannon School of Performance 2016-17 + 2017-18
Susan Barnwell School of Fashion 2017-18 + 2018-19
Filiz Klassen School of Interior Design 2017-18 + 2018-19
Gene Allen School of Journalism
2017-18 + 2018-19
Name Department Term of Appointment
Greg Elmer, FPC Chair
School of Professional Communication 2016-17 + 2017-18
Abhay Sharma
School of Graphic Communications Management 2016-17 + 2017-18
Peggy Shannon
School of Performance 2016-17 + 2017-18
Charles Zamaria
RTA School of Media 2015-16 + 2016-17
Marta Braun
School of Image Arts 2015-16 + 2016-17
Gene Allen
School of Journalism 2016-17
Name Department Term of Appointment
TBD
FPC Chair
TBD  
David Hunter Philosophy 2020-21 + 2021-22
Janet Lum Politics and Public Administration 2020-21 + 2021-22
Paul Moore Sociology 2020-21 + 2021-22
Gerd Hauck Languages, Literatures and Cultures 2021-22 + 2022-23
John Isbister Economics 2021-22 + 2022-23
Ruth Panofsky English 2021-22 + 2022-23
TBD
Equity Advocate
   
Name Department Term of Appointment
TBD
FPC Chair
TBD 2020-21
Tae Hart Psychology 2019-20 + 2020-21
Jennifer Hubbard History 2019-20 + 2020-21
Lu Wang Geography and Environmental Studies 2020-21
Janet Lum Politics & Public Administration 2020-21 + 2021-22
David Hunter Philosophy 2020-21 + 2021-22
Paul Moore Sociology 2020-21 + 2021-22
Name Department Term of Appointment
Jane Sprott
FPC Chair
Criminology 2018-19 + 2019-20
Tae Hart Psychology 2019-20 + 2020-21
Jennifer Hubbard History 2018-19 + 2019-20
John Isbister Economics 2018-19 + 2019-20
Andrew O'Malley English 2019-20
Shuguang Wang Geography & Environmental Studies 2019-20 + 2020-21
Name Department Term of Appointment
Patrizia Albanese, FPC Chair Sociology 2017-18 + 2018-19
Marco Fiola Languages, Literatures and Cultures 2017-18 + 2018-19
Myer Siemiatycki Politics and Public Administration 2017-18 + 2018-19
Jane Sprott Criminology 2018-19 + 2019-20
John Isbister Economics 2018-19 + 2019-20
Sophie Thomas English 2018-19 + 2019-20
Name Department Term of Appointment
Ron Stagg, FPC Chair History 2017-18
Patrizia Albanese Sociology 2017-18 + 2018-19
Marco Fiola Languages, Literatures and Cultures 2017-18 + 2018-19
Tae Hart Psychology 2016-17 + 2017-18
Myer Siemiatycki Politics and Public Administration 2017-18 + 2018-19
Shuguang Wang
Geography and Environmental Studies 2017-18
Name Department Term of Appointment
TBC
FPC Chair
TBC  
Judith Bernhard School of Early Childhood Studies 2021-22
Lori Schindel-Martin Daphne Cockwell School of Nursing 2021-22
Cecilia Rocha School of Nutrition 2021-22
Mohammad Abdoli-Eramaki School of Occupational and Public Health 2021-22
Henry Parada School of Social Work 2021-22
Pamela Robinson School of Urban and Regional Planning 2021-22
Name Department Term of Appointment
FPC Chair, TBC TBC  
Pamela Robinson School of Urban and Regional Planning 2020-21 + 2021-22
Kiaras Gharabaghi School of Child and Youth Care 2020-21 + 2021-22
Cecilia Rocha School of Nutrition 2020-21
Lori Schindel-Martin Daphne Cockwell School of Nursing 2020-21 + 2021-22
Mohammad Eramaki-Abdoli School of Occupational and Public Health 2020-21 + 2021-22
Lynn Lavallee School of Social Work 2020-21 + 2021-22
Name Department Term of Appointment
Rena Mendelson
FPC Chair
School of Nutrition 2019-20
Mehru Ali School of Early Childhood Studies 2019-20 + 2020-21
Josephine Wong Daphne Cockwell School of Nursing 2019-20
Rena Mendelson School of Nutrition 2019-20
Ken Moffatt School of Social Work 2019-20
Ronald Keeble School of Urban and Regional Planning 2019-20
Name Department Term of Appointment
Rena Mendelson, FPC Chair School of Nutrition 2018-19 + 2019-20
Robert Rinkoff School of Early Childhood Studies 2018-19
Josephine Wong Daphne Cockwell School of Nursing 2018-19 + 2019-20
Ken Moffatt School of Social Work 2018-19
Ronald Keeble School of Urban and Regional Planning 2018-19 + 2019-20
Name Department Term of Appointment
Christopher De Sousa, FPC Chair
School of Urban and Regional Planning 2017-18
Suzanne Fredericks Daphne Cockwell School of Nursing 2017-18 + 2018-19
Robert Rinkoff School of Early Childhood Studies 2017-18 + 2018-19
Cecilia Rocha School of Nutrition 2017-18 + 2018-19
Kathryn Woodcock School of Occupational and Public Health 2017-18 + 2018-19
Christopher De Sousa School of Urban and Regional Planning 2017-18
Name Department Term of Appointment
Russell Richman
FPC Chair
Architectural Science 2020-21 + 2021-22
Seyed Hashemi Aerospace Engineering 2020-21 + 2021-22
Anwar Hossain Civil Engineering 2021-22 + 2022-23
Alagan Anpalagan Electrical, Computer and Biomedical Eng. 2021-22 + 2022-23
Wey Leong Mechanical and Industrial Eng. 2021-22 + 2022-23
Russell Richman Architectural Science 2020-21 + 2021-22
Yaser Dahman Chemical Engineering 2020-21 + 2021-22
Name Department Term of Appointment
Marcello Papini
FPC Chair
Mechanical and Industrial Engineering 2019-20 + 2020-21
Seyed Hashemi Aerospace Engineering 2020-21 + 2021-22
Jinyuan Liu Civil Engineering 2019-20 + 2020-21
Yaser Dahman Chemical Engineering 2020-21 + 2021-22
Russell Richman Architectural Science 2020-21 + 2021-22
Lian Zhao Electrical, Computer and Biomedical Eng. 2019-20 + 2020-21
Name Department Term of Appointment
Krishna Kumar
FPC Chair
Aerospace Engineering 2018-19 + 2019-20
Farhad Ein-Mozaffari Chemical Engineering 2018-19 + 2019-20
Jinyuan Liu Civil Engineering 2019-20 + 2020-21
Lian Zhao Electrical, Computer & Biomedical Eng. 2019-20 + 2020-21
Marcello Papini Mechanical and Industrial Eng. 2019-20 + 2020-21
Jurij Leshchyshyn Architectural Science 2018-19 + 2019-20
Name Department Term of Appointment
Krishna Kumar
FPC Chair
Aerospace Eng. 2018-19 + 2019-20
Jurij Leshchyshyn Architectural Science 2018-19 + 2019-20
Farhad Ein-Mozaffari Chemical Eng. 2018-19 + 2019-20
Anwar Hossain Civil Eng. 2017-18 + 2018-19
Bala Venkatesh Electrical, Computer and Biomedical Eng. 2017-18 + 2018-19
Ahmad Varvani-Farahani Mechanical and Industrial Eng. 2017-18 + 2018-19
Name Department Term of Appointment
Krishna Kumar
FPC Chair
Aerospace Engineering 2016-17 + 2017-18
Huu Doan Chemical Engineering 2016-17 + 2017-18
Anwar Hossain Civil Engineering 2017-18 + 2018-19
Bala Venkatesh Electrical and Computer Engineering 2017-18 + 2018-19
Ahmad Varvani-Farahani Mechanical and Industrial Engineering 2017-18 + 2018-19
Kendra Schank-Smith Architectural Science 2016-17 + 2017-18
Krishna Kumar Aerospace Engineering 2016-17 + 2017-18
Name Department Term of Appointment
Pedro Goldman
FPC Chair
Physics 2021-22
Alex Ferworn Computer Science 2021-22
Roberto Botelho Chemistry and Biology 2021-22 + 2022-23
Anthony Bonato Mathematics 2021-22 + 2022-23
Anthony Bonato
Equity Advocate
   
Name Department Term of Appointment
Pedro Goldman
FPC Chair
Physics 2020-21 + 2021-22
Chris Evans Chemistry and Biology 2020-21
Jean Paul Pascal Math 2019-20 + 2020-21
Alex Ferworn Computer Science 2019-20
Name Department Term of Appointment
Pedro Goldman
FPC Chair
Physics 2019-20
Chris Evans Chemistry and Biology 2019-20 + 2020-21
Jean Paul Pascal Math 2019-20 + 2020-21
Alex Ferworn Computer Science 2019-20
Name Department Term of Appointment
Pedro Goldman, FPC Chair Physics 2018-19 + 2019-20
Dan Foucher Chemistry and Biology 2018-19
Alex Ferworn Computer Science 2018-19 + 2019-20
Anthony Bonato Mathematics 2018-19
Name Department Term of Appointment
Daniel Foucher, FPC Chair Chemistry and Biology 2017-18 + 2018-19
Mikhail Soutchanski Computer Science 2017-18
Dejan Delic Mathematics 2017-18 + 2018-19
‚ÄčAna Pejovic-Milic Physics 2017-18
Name Department Term of Appointment
Fei Song, FPC Chair Human Resources Mgmt & Org Behaviour 2021-22 + 2022-23
Anthony Chan Accounting 2020-21 + 2021-22
Donna Smith Retail 2020-21 + 2021-22
Deb Fels Information Technology Mgmt 2020-21 + 2021-22
Len Rotman Law and Business 2021-22 + 2022-23
Ojelanki Ngwenyama Global Management Studies 2020-21 + 2021-22
Fei Song Human Resources Mgmt & Org Behaviour 2021-22 + 2022-23
Name Department Term of Appointment
Murtaza Haider
FPC Chair
Real Estate 2019-20 & 2020-21
Anthony Chan Accounting 2020-21 & 2021-22
Donna Smith Retail 2020-21 + 2021-22
Deb Fels ITM 2020-21 + 2021-22
Rachel Dodds HTM 2019-20 + 2020-21
Ojelanki Ngwenyama Global Mgmt Studies 2020-21 & 2021-22
Name Department Term of Appointment
Murtaza Haider
FPC Chair
Real Estate Mgmt 2019-20 + 2020-21
Avner Levin Law & Business 2019-20
Wendy Cukier Entrepreneurship & Strategy 2018-19 + 2019-20
Fei Song HR/OB 2018-19 + 2019-20
Ayse Yuce Finance 2019-20 + 2020-21
Rachel Dodds Hospitality & Tourism 2019-20 + 2020-21
Name Department Term of Appointment
Tony Hernandez
FPC Chair
School of Retail Management 2017-18 + 2018-19
Wendy Cukier Entrepreneurship & Strategy 2018-19 + 2019-20
Fei Song Human Resources Mgmt & Org. Behaviour 2018-19 + 2019-20
Anthony Chan School of Accounting & Finance - ACC 2017-18 + 2018-19
Bouchaib Bahli School of Information Technology Mgmt 2017-18 + 2018-19
Howard Lin Global Management Studies 2017-18 + 2018-19
Name Department Term of Appointment
Tony Hernandes, FPC Chair School of Retail Management 2017-18 + 2018-19
Ayce Yuce School of Accounting & Finance - Finance 2017-18
Frederic Dimanche School of Hospitality & Tourism 2017-18
Anthony Chan School of Accounting & Finance - Accounting 2017-18 + 2018-19
Bouchaib Bahli Information Technology Management 2017-18 + 2018-19
Howard Lin School of Business Mgmt - Global Management Studies 2017-18 + 2018-19