Skip to main content

The following graduate studies electives have been scheduled for the Fall 2018 term.

Ryerson students wishing to take courses from outside of their home departments may apply to enroll in these courses by submitting a completed Course Substitution Form to their Graduate Program Administrator and obtain approval from Graduate Program Directors/Associate Chair, Graduate Studies from both home and the host programs. Course substitutions are not automatic; Program Directors/Associate Chairs and instructors reserve the right to limit external enrollment in the courses they offer.

Students enrolled at another university may take a course at Ryerson as an Ontario Visiting Graduate Student (OVGS). Please contact your graduate school in your home institution to obtain an OVGS application form and follow the approval process specific to your home institution.

Please note this is not a full list of program required courses or offerings. To enroll in your required courses, complete the Course Selection Form and submit to your Graduate Program Administrator as per the normal enrollment process. Detailed course information can be found in the graduate calendar.

All students must have completed the necessary prerequisites. Please contact the appropriate Graduate Program Administrator and Program Director/Associate Chair to confirm your eligibility in this regard.

Aerospace Engineering
Course Instructor
Date/Time
AE8102: Advanced Fluid Mechanics Dr. Jun Cao Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: SHE-651
AE8104: Advanced Heat Transmission I Dr. Tooraj Yousefi Mon., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG24
AE8119: Introduction To Composite Materials Dr. Habiba Bougherara  Wed., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: EPH-111
AE8129: Rocket Propulsion Dr. David Greatrix Wed., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: KHE-321B
AE8133: Space Mechanics Dr. Krishna Kumar Thurs., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: KHE-323
AE8138: Computational Dynamics Dr. Puren Ouyang Tue., 2 p.m. to 5 p.m.
Room: KHE-323
AE8140: Advanced Aerospace Structural Design Dr. Zouheir Fawaz Thurs., 2 p.m. to 5 p.m.
Room: ENG-LG21
AE8141: Advanced Aerospace Manufacturing Dr. Hamid Ghaemi Mon., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG12
AE8145: Nanomaterial and Nanocomposites Dr. Bo Tan Wed., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: KHE-323A 
AE8147: Testing and Evaluation of Composites Dr. Kazem Fayazbakhsh Mon., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: KHE-323A
AE8202: Aircraft Safety & Reliability Dr. Zahra Sadeghigivi Wed., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG24
Architecture
Course Instructor
Date/Time
AR8201: Advanced Construction Case Studies Ed Wojs Wed., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG12
AR8206: Canadian Architecture Since 1945 Marco Polo Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: ENG-LG12
AR8210: Digital Tools Vincent Hui Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD372
AR8219: The Small Building Baruch Zone Mon., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG13
 
Biomedical Engineering
Course Instructor
Date/Time
BE8101: Rehabilitation Engineering Dr. K. Mai Fri., 10 a.m. to 1 p.m.
Room: DSQ-01
Building Science
Course Instructor
Date/Time
BL8207: Building Performance Assessment  Dr. Umberto Berardi Fri., 1 p.m. to 4 p.m.
Room: KHE-118
BL8212: Renewable Energy Systems Buildings  Ian Sinclair Tue., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: VIC-503
Chemical Engineering
Course Instructor
Date/Time
CE8202: Advanced Process Control Dr. R. Dhib Mon., 9 p.m. to 12 p.m.
Room: VIC-300
CE8210: Process and Engineering Optimization  Dr. Ali Lohi Fri., 2 p.m. to 5 p.m. 
Room: KHS-251

CE8304: Rheology
Dr. Farhad Ein-Mozaffari Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-210
CE8606: Advanced Topics in Tissue Engineering Dr. Stephen Waldman

Thurs., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: KHS-335


CE8702: Dsgn/Oper Sm Wtr Treat Plants
Dr. M. Alvarez Cuenca

Wed., 9 p.m. to 12 p.m.
Room: ILC-100

Civil Engineering
Course Instructor
Date/Time
CV8205: Urban Water Systems Dr. D. Joksimovic Thurs., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: EPH-112
CV8206: Water Resources System Analysis Dr. J. Li Tue., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: EPH-207
CV8207: Waste Management Dr. E. Elbeshbishy Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
EPH-111
CV8304: High Performance Concrete Structures Dr. A. Hossain Mon., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: POD-484
CV8307: Advanced Reinforced Concrete Design Dr. R. Kianoush Thurs., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: EPH-112
CV8310: Advanced Foundation Design Dr. J. Liu Tue., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: ENG-LG21
CV8311: Risk & Reliability for Engineers Dr. A. Yuan Fri., 1 p.m. to 4 p.m. 
Room: EPH-112
CV8401: Traffic Operations and Management Dr. B. Persaud Tue., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: KHE-225
CV8403: Transportation Planning

Dr. Y. Elzohairy

Mon., 6 p.m. to 9 p.m. KHS-251
CV8409: Urban Transport Systems Dr. B. Farooq Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: SHE-598
CV8500: Satellite Positioning Dr. A. El-Rabbany Mon., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: ILC-100
CV8506: Industrial Metrology Dr. M. Chapman Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: KHS-134
Computer Networks

No electives offered.

Electrical & Computer Engineering
Course Instructor
Date/Time
EE8103: Random Processes

Dr. Lian Zhao

Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-301 PT Classroom

EE8107: Digital Communications

Dr. Alagan Anpalagan  Wed., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: VIC-300 PT Classroom
EE8108: Multimedia Processing and Communications Dr. Ling Guan Tue., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: VIC-202 PT Classroom
EE8111: Digital Signal Processing II  Dr. Xiao-Ping Zhang  Tue., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-304 PT Classroom
EE8114: Optical Communications and Networks Dr. Xavier Fernando Tue., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: VIC-206 PT Classroom
EE8205: Embedded Computer Systems Dr. Gul Khan Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-202 PT Classroom
EE8213: Computer Network Security Dr. Cungang Yang  Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-204 PT Classroom
EE8218: Parallel Computing Dr. Nagi Mekhiel  Tue., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: ENG-412
EE8502: CMOS Analog Integrated Circuits Dr. Fei Yuan Tue., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: EPH-204 PT Classroom
EE8506: Digital CMOS VLSI Integrated Circuits Dr. Andy Gean Ye  Tue., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: DSQ-03 Theatre
EE8901: Smart Grids Dr. Jayesh Shah Tue. 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: VIC-109 PT Classroom
Engineering Innovation & Entrepreneurship

The following MEIE elective courses are available to all MEng students:

  • EI8001: Biotechnology Start-Ups
  • EI8002: Energy Innov. Entrepreneurship
  • EI8003: Sustainable Entrepreneurship (Winter)
  • EI8004: Finding and Validating Bus Opp New Venture

 

MASc and PhD students: please verify first with your supervisor and the Graduate Program Director if you are eligible to take them. To register, please submit the course substitution form to the GPA in your program. The number of spaces is limited. 
 

Course Instructor
Date/Time
EI8001: Biotechnology Start-Ups Paul Chipperton Thurs., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD-372
 
EI8002: Energy Innov. Entrepreneurship Dr. Dan McGillivray Thurs., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD-370
EI8004: Finding and Validating Bus Opp. Dr. Rafik Loufty Tue., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: POD-370
Mechanical & Industrial Engineering
Course Instructor
Date/Time
ME8102 : Advanced Fluid Mechanics  Dr. Jun Cao Wed., 3 p.m. to 9 p.m.
Room: SHE-651

ME8104: Advanced Heat Transmission I Dr. Tooraj Yousefi Mon., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: ENG-LG24
ME8109: Casting and Solidification of Materials Dr. Comondore Ravindran Mon., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: KHE-118
ME8114: Energy Management  Dr. Alan Fung

Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: KHE-332

ME8119: Introduction to Composite Materials Dr. Habiba Bougherara Wed., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: EPH-111
ME8120: Introduction to Operations Research Dr. Saman Hassanzadeh Amin Tue., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: VIC-306

ME8122: Mechanical Behaviour of Engr Materials 

Dr. Daolun Chen

Fri. 3 p.m. to 6 p.m.
Room: ENGL-LG12

ME8124: Multiple Participant/Objective Dec Making  Dr. Vinh Quan Mon., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: KHE-118A
ME8127: Optimization Models  Dr. Malleswara Talla Mon., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: VIC-306
ME8138: Computational Dynamics Dr. Puren Ouyang Tue., 2 p.m. to 5 p.m.
Room: KHE-323
ME8139: Probability Stats and Stochastic Processes  Dr. Der Chyan (Bill) Lin Mon., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: KHS-134
ME8143: Micro and Nano Manufacturing  Dr. Krishnan Venkatakrishnan Fri., 9 a.m. to 12 p.m. 
Room: VIC-204
ME8144: Advanced Reliability Modeling Dr. Sharareh Taghipour Wed., 2 p.m. to 5 p.m.
Room: ENG-101
ME8146:  Microelectromechanical Systems (MEMS)  Dr. Siyuan He Tue., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: VIC-201
ME8151: Combustion Engineering  Dr. Seth Dworkin Fri., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: ENG-LG04
ME8201: Design of Algorithms and Programming for Massive Data* Dr. Andriy Miranskyy Wed., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: POD-366
ME8202: Machine Learning* Dr. Ayse Bener Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD-366
ME8203: Management of Big Data and Big Data Tools* Dr. John Maidens Thurs., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD-366

 

* requires special permission