Skip to main content

The following graduate studies electives have been scheduled for the Winter 2019 term.

Ryerson students wishing to take courses from outside of their home departments may apply to enroll in these courses by submitting a completed Course Substitution Form to their Graduate Program Administrator and obtain approval from Graduate Program Directors/Associate Chair, Graduate Studies from both home and the host programs. Course substitutions are not automatic; Program Directors/Associate Chairs and instructors reserve the right to limit external enrollment in the courses they offer.

Students enrolled at another university may take a course at Ryerson as an Ontario Visiting Graduate Student (OVGS). Please contact your graduate school in your home institution to obtain an OVGS application form and follow the approval process specific to your home institution.

Please note this is not a full list of program required courses or offerings. To enroll in your required courses, complete the Course Selection Form and submit to your Graduate Program Administrator as per the normal enrollment process. Detailed course information can be found in the graduate calendar.

All students must have completed the necessary prerequisites. Please contact the appropriate Graduate Program Administrator and Program Director/Associate Chair to confirm your eligibility in this regard.

Aerospace Engineering
Course Instructor
Date/Time
AE8105: Advanced Heat Transmission II TBD Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: ENG-LG12
AE8108: Aircraft Turbine Engines Bassam Jubran Thurs., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: ENG-LG12
AE8121: High Speed Aerodynamics Goetz Bramesfeld Tue., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: SHE-598
AE8137: Advanced Systems Control Guangjun Liu Tue., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: KHE-323
AE8139: Multi-Disc. Design of Aerospace Systems Joon Chung Thurs., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG24
AE8144: Comp. Methods in Aerodynamic Analysis Paul Walsh Fri., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: KHE-323A
AE8200: Report (PMDip only) Paul Walsh N/A
AE8201: Aircraft Certification Christopher Watkiss Mon., 6.p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG24
AE8203: Aircraft Systems Integration Hamid Ghaemi Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG21
Architecture
Course Instructor
Date/Time
AR8202: Architectural Theory Since 1968 June Komisar Fri., 1 p.m. to 4 p.m.
Room: TRS-2164
AR8203: Architectural Writing Kendra Schank-Smith Wed., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: EPH-112
AR8209: Advanced Design Methods Jason Ramelson Mon., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG12
AR8214: Heritage Conservation Theory and Practice Maria Etkind Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG24
 
Biomedical Engineering
Course Instructor
Date/Time
BE8003: Directed Studies in Biomedical Engineering N/A N/A
BE8102: Design of Bio-MEMS TBD Tue., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: ENG-LG14
BE8103: Computations in Genetic Engineering Eric Harley Thurs, 9 a.m. to 12 p.m.
Room: TRS-3149
BE8104: Biomedical System Modeling TBD Wed, 12 p.m. to 3 p.m.
Room: TRS-3149
Building Science
Course Instructor
Date/Time
BL8203: Health, Comfort, and Indoor Environment Jennifer McArthur Thurs., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: ILC-102
BL8210: Building Science and Architectural Research Methods Hitesh Doshi Tue., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: VIC-503
BL8215: Building Envelope Restoration David De Rose Mon., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: KHE-118
Chemical Engineering
Course Instructor
Date/Time
CE8100: Directed Studies N/A N/A
CE9100: Directed Studies N/A N/A
CE 8140: Statistics in Engineering Tom Duever Wed., 2 p.m. to 5 p.m. 
Room: ENG-LG13
CE8403: Advanced Reactor Engineering Dr. Chil-Hung Cheng Tue., 9 a.m. to 12 p.m. 
Room: ILC-102
CE8510: Plastic Technology Dr. Philip Chan

Thurs., 2 p.m. to 5 p.m.
Room: ENG-LG14

CE8710: Air Pollution and Control Dr. Huu Doan

Fri., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: TRS-1067

Civil Engineering
Course Instructor
Date/Time
CV8106: Advances in Concrete Materials Medhat Shehata Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: ENG-LG24
CV8202: Surface Water Pollution Analysis James Li Thurs., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: SHE-652
CV8205: Special Topics: Bioenergy & Biofuels - Production, Treatment and Application TBD Mon., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: VIC-110
CV8301: Application of Finite Element H. Abrishami Tuen., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: SHE-660
CV8309: Special Topics: Earthquake Engineering & Seismic Design Saber Moradi Tue., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: SHE-660
CV8407: Special Topics: Analytical Method In Transportation Engineering Research & Practice Bhagwant Persaud Thurs., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-206
CV8410: Travel Demand Analysis Bilal Farooq Tue., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: SHE-652
CV8503: Geospatial Model and Visualization TBD Thurs., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: KHE-323A
CV8505: GIS for Civil Engineering Songnian Li Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: KHE-321B
Computer Networks

No electives offered.

Electrical & Computer Engineering
Course Instructor Date/Time
EE8109 Zhang Wed., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-204
EE8121 Jaseemuddin Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: VIC-301
EE8123 CUPE Fri., 9 a.m. to 12 p.m. 
Room: DSQ-08
EE8214 Das Fri., 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-301
EE8215 Valter Mai Mon., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: LIB-072
EE8216 Jaseemuddin Thurs., 9 a.m. to 12 p.m. 
Room: DSQ-11
EE8219 Ye Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-302
EE8221 Khan, G Thurs., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: DSQ-03
EE8405 Cheung Mon., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: VIC-202
EE8409 Hussein Tue., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: KHE-332
EE8410 Xu Mon. 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-210
EE8418 Mohammadi Wed. 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-202
EE8504 Sedaghat Mon. 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: ENG-412
EE8505 Geurkov Tue. 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-301
EE8606 Yang, V Tue. 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: VIC-204
EE8610 Krishnan Tue. 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-304
EE8902 CUPE Tue. 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: VIC-109
EE8903 CUPE Wed. 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: VIC-209
EE8407 CUPE Wed. 12 p.m. to 3 p.m. 
Room: VIC-304
Engineering Innovation & Entrepreneurship

 

Course Instructor
Date/Time
EI8003: Sustainable Entrepreneurship TBD Tue., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD-372
EI8005: Market Dev. Fin. Plan Start-Up TBD Thurs., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: POD-372

Note: This course is not available to non-MEIE students
EI8007: Lean Start Up Disc. Practicum TBD

Mon., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: POD-370

Note: This course is not available to non-MEIE students

Mechanical & Industrial Engineering
Course Instructor Date/Time
ME8100: Advanced Experimental Stress Analysis Hua Lu Wed., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: ILC-100

ME8103: Advanced Human Factors Vinh Quan Wed., 6 p.m. to 9 p.m. 
Room: VIC-101
ME8105: Advanced Heat Transmission II Ziad Saghir Wed., 3 p.m. to 6 p.m. 
Room: ENG-LG21
ME8117: Fracture Mechanics Marcello Papini

Wed., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: ILC-102

ME8118: Information Systems Analysis and Design Mallewara Talla Thurs., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: VIC-300
ME8128: Probability Models in Operations Rsrch Mohamad Jaber Fri., 9 a.m. to 12 p.m.
Room: VIC-300
ME8130: Robot Mechanics Kourosh Zareinia

Tue. 6 p.m. to 9 p.m.
Room: VIC-201

ME8135: Directed Studies: Mechanical Engr Various - by permission only N/A
ME8136: Advanced Fatigue Fracture Analysis Ahmad Varvani-Farahani Wed., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: ENG-LG21
ME8137: Advanced Systems Control Guangjan Liu Tue., 12 p.m. to 3 p.m.
Room: KHE-323
ME8140: Simulation Theory and Methodology Mallewara Talla Fri., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: VIC-503
ME8141: Transport Phenomena in Porous Media Ziad Saghir Wed., 9 a.m. to 12 p.m. 
Room: VIC-503
ME8142: Supply Chain Management in Engineering Mohamed Wahab Mohamed Ismail Tue., 3 p.m. to 6 p.m.
Room: VIC-503
ME8150: Introduction to Microfluidics TBA Fri., 6 p.m. to 9 p.m.
Room: KHE-220