You are now in the main content area

Award Recipients

Two event banners at the front of a room surrounded by plants.

Congratulations to our 2020 award recipients, who exemplify excellence at Ryerson in the following areas:

Teaching and Education Awards

  • Andrew Laursen
    Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science

Read more about the Chancellor's Award of Distinction recipient

  • Amy (Chen) Peng
    Department of Economics, Faculty of Arts

Read more about the President's Award of Teaching Excellence recipient

  • Louis-Etienne Dubois 
    School of Creative Industries, Faculty of Communication and Design
  • Elsayed Elbeshbishy
    Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Naomi Hamer
    Department of English, Faculty of Arts

Read more about the Provost's Award for Teaching Excellence recipients

  • Miranda Campbell
    School of Creative Industries, Faculty of Communication and Design
  • Seung Hwan (Mark) Lee 
    School of Retail Management, Ted Rogers School of Management
  • Mehrab Mehrvar
    Department of Chemical Engineering, YSGS Interdisciplinary
  • Maurice Roche 
    Department of Economics, Faculty of Arts
  • Alireza Sadeghian
    Department of Computer Science, Faculty of Science
  • Sharareh Taghipour
    Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards recipients

  • Constantine Angyridis
    Department of Economics, Faculty of Arts
  • Marty Fink
    School of Professional Communication, Faculty of Communication and Design
  • Johanne Jonathas Jean-Pierre
    School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • Karen Peesker
    School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Frank Russo 
    Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Greggory Todd Springer 
    Department of Physics, Faculty of Science
  • Vicki St. Denys 
    School of Performance, Faculty of Communication and Design
  • Kimberly Varma 
    Department of Criminology, Faculty of Arts
  • Sean Wise
    Entrepreneur & Strategy, Ted Rogers School of Management

Read more about the Dean's Teaching Awards - Faculty recipients

  • Lovisa Fung, School of Early Childhood Studies, Faculty of Community Services
  • Mignette Garvida, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts
  • Catherine Jenkins, School of Professional Communication, Faculty of Communication and Design
  • Monica Sauer, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Andre Serero, Law and Business, Ted Rogers School of Management
  • Isabella Trindade, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • Wai Yeung Yan, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • School of Disability Studies Team, Faculty of Community Services
    • Jenna Reid 
    • Danielle Landry 

Read more about the Dean's Teaching Awards - Contract Lecturers recipients

Scholarly, Research and Creative (SRC) Activity Awards

  • Michael Arts
    Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Xiao-Ping Zhang
    Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science 

Read more about the Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award recipients

  • Frank Russo
    Department of Psychology, Faculty of Arts

Read more about the Collaborative SRC Award recipient

  • Elsayed Elbeshbishy
    Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Early SRC Career Excellence Award recipient

  • Patrice Dutil
    Department of Politics & Public Administration, Faculty of Arts

Read more about the Knowledge Mobilization and Engagement Award recipient

  • Sara Edge
    Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts

Read more about the Social Innovation and Action Research Award recipient

  • Natalie Alvarez
    School of Performance, Faculty of Communication and Design
  • Alagan Anpalagan
    Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Stephanie Cassin
    Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Farhad Ein-Mozaffari
    Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Konstantinos Georgiou
    Department of Mathematics, Faculty of Science
  • Anne Harris
    School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Janet Koprivnikar
    Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Ali Miri
    Department of Computer Science, Faculty of Science
  • Tor Oiamo
    Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Fei Song
    Human Resources and Organizational Behaviour, Ted Rogers School of Management
  • Brett Story
    School of Image Arts, Faculty of Communication and Design
  • Emily van der Meulen
    Department of Criminology, Faculty of Arts
  • Lu Zhang
    School of Accounting and Finance, Ted Rogers School of Management

Read more about the Dean's Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients

Service and Leadership

  • Nelufur Bhasin, Business Career Hub, Ted Rogers School of Management
  • Faculty of Law Startup Team
    • Gina Alexandris, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Andre Bacchus, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Scott Bailie, Office of the Registrar
    • Matthew Baker, University Relations
    • Tim Bartkiw, Human Resources and Organizational Behaviour, Ted Rogers School of Management
    • Giselle Basanta, Office of the General Counsel and Board Secretariat
    • Heather Belot, University Relations
    • Chris Bentley, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Sara Berman, Ryerson International
    • Rachel Beveridge, Office of the President
    • Cristina Blesa, University Relations
    • MaryClaire Brooks, University Advancement
    • Barbara Cecchetto, Office of the Registrar
    • Erika Danziger, Office of the Registrar
    • Paula Doyle, Office of the Registrar
    • Krista Effer, Office of the Registrar
    • Ronald Ferguson, Office of the Registrar
    • Nik Firka, University Relations
    • Derek Flack, University Relations
    • Sari Graben, Law and Business, Ted Rogers School of Management
    • Charmaine Hack Office of the Registrar
    • Janet Hercz, Facilities Management and Development
    • Darrick Heyd, University Planning
    • Graham Hudson, Department of Criminology, Faculty of Arts
    • Sarena Knapik, Office of the Registrar
    • Hau Chi (Gigi) Law, Diversity Institute, Ted Rogers School of Management
    • Avner Levin, Law and Business, Ted Rogers School of Management
    • Mark Lovewell, Department of Economics, Faculty of Arts
    • Michael Lund, University Relations
    • Agnieszka Nowak, Facilities Management and Development
    • Stephen Onyskay, University Planning
    • Alexandra Orlova, Department of Criminology, Faculty of Arts
    • Diane Ossher, Office of the Registrar
    • Nikita Ovsyannikov, University Relations
    • Hersh Perlis, Office of the Provost and Vice-President, Academic
    • Nancy Pham, Ryerson International
    • Carolyn Posa, Office of the Registrar
    • Catherine Redmond, Office of the General Counsel and Board Secretariat
    • Maria Manuela Riqueza, Office of the Registrar
    • Sabiha Smith, University Relations
    • Leanne Stevens, Office of the General Counsel and Board Secretariat
    • Dana Thomas, Library and Archives
    • Alda Toste, Office of the Registrar
    • Johanna Vandermaas, Office of the President
    • Luca Vani, Office of the Registrar
    • Alex Wellington, Department of Philosophy, Faculty of Arts
    • James Wentzell, University Relations
    • Pui San (Sandy) Yeung, Facilities Management and Development
    • Kelly Zinkiewich, University Relations

Read more about the President's Blue and Gold Award of Excellence recipients

  • Kimberlee Collins, Faculty of Community Services
  • Laurel Walzak, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design
  • FCAD School Fashion Main Office
    • Ben Barry, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
    • Audrey Colphon-Reynolds, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
    • Sadia Kamran, Office of the Dean, Faculty of Communication and Design
    • Grahame Lynch, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
    • Cira Nickel, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
    • Jeanine Webster, School of Fashion, Faculty of Communication and Design

Read more about the Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award recipients

  • Lisa Barnoff, Office of the Dean, Faculty of Community Services
  • Marco Fiola, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts

Read more about the Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership recipients

  • Gillian D'Agostino, Community Safety & Security
  • John Paul Foxe, Academic Integrity Office
  • Shawn McFadden, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Jennifer MacInnis, Office of the General Counsel and Board Secretariat

Read more about the Linda Grayson Administrative Leadership Award recipients

  • Shurla Charles-Forbes, Human Resources
  • Nada Savicevic, Centre for Excellence in Learning & Teaching

Read more about the Larissa Allen Employee Experience Staff Award recipient

  • Michelle Hounslow, University Advancement
  • Stephanie Jakubowicz, Office of the Dean, Faculty of Science
  • Centre for Urban Innovation (CUI) Development Team
    • Danny Baltazar, Facilities Management and Development
    • Ryann Campbell, Facilities Management and Development
    • Kevin Davies, Computing and Communications Services
    • Nicolas De Salaberry, Facilities Management and Development
    • Loudanski Gumbs, Community Safety & Security
    • Jean-Francois Landry, Facilities Management and Development
    • David Lester, Computing and Communications Services
    • Shane Penney, Computing and Communications Services
    • Grant Te Brugge, Facilities Management and Development
  • Library Circulation Team
    • Joseph Boissonneau, Library and Archives
    • Michelle Chen, Library and Archives
    • Barbara Dajnowiec, Library and Archives
    • Jennifer Ellis, Library and Archives
    • Venugopal Gudivada, Library and Archives
    • Flora Hon, Library and Archives
    • Abraham Kassa, Library and Archives
    • Marisa Nunes, Library and Archives
    • Jeanine Orleans, Library and Archives
    • Kevin Tan, Library and Archives
  • Marketing and Creative Services
    • Cristina Blesa, University Relations
    • Nik Firka, University Relations
    • Derek Flack, University Relations
    • Michael Lund, University Relations
    • James Wentzell, University Relations
  • Road Salt Reduction Demonstration
    • Mario Aquino, Facilities Management and Development
    • Daniel Batko, Facilities Management and Development
    • Joey DeMelo, Facilities Management and Development
    • Kieran McCully, Facilities Management and Development
    • Dawn McLean, Facilities Management and Development
    • Angela Murphy, Office of the Dean, Faculty of Science
    • Claire Oswald, Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts
    • Todd Palmatier, Facilities Management and Development
    • Sharmilla Raj, Facilities Management and Development
    • Guillermo Torres, Facilities Management and Development
    • James Trimble, Facilities Management and Development
  • Staff Voluntary Retirement Incentive
    • Carey Barker, Human Resources
    • Jan Neiman, Human Resources
    • Emily Pomeroy, Human Resources
  • Student Financial Assistance
    • Irene Chiriboga, Office of the Registrar
    • Winnie Fung, Office of the Registrar
    • Gracie Gauci, Office of the Registrar
    • Min (Mary) Liu, Office of the Registrar
    • Kathryn Macmillan, Office of the Registrar
    • Bianca Marryshow, Office of the Registrar
    • Natasha Matthews, Office of the Registrar
    • Christine Micallef, Office of the Registrar
    • Steven Nguyen, Office of the Registrar
    • Michelle Robertson, Office of the Registrar
    • Brett Taylor, Office of the Registrar
    • Jasmine Visto, Office of the Registrar
    • Nelane Yamunarasan, Office of the Registrar

Read more about the Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Award recipients

  • Alagan Anpalagan, Department of Electrical, Computer, and Biomedical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Farhad Ein-Mozaffari, Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • K. Wayne Forsythe, Department of Geography & Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Konstantinos Georgiou, Department of Mathematics, Faculty of Science
  • Martin Habekost, School of Graphic Communications Management, Faculty of Communication and Design
  • Juan Antonio Hernandez, School of Retail Management, Ted Rogers School of Management
  • Klaas Kraay, Department of Philosophy, Faculty of Arts
  • Richard Meldrum, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Farid Shirazi, Information and Technology Management, Ted Rogers School of Management
  • Haomiao Yu, Department of Economics, Faculty of Arts

Read more about the Dean's Service Award recipients

Counsellor Awards

  • Bronwyn Dickson, Student Affairs

Librarian Awards

  • Val Lem, Collection Services, Library and Archives

Read more about the Librarian and Counsellor Award recipient

  • Frederic Dimanche, School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Cortona 2019 Leadership Team
    • Rana Abdel - Latif, Office of the Dean, Faculty of Communication and Design
    • Barbara Vogel, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design

Read more about the AVP International's Global Learning Award recipient