Skip to main content

2016 Ryerson Awards Night recipients2018 Award Recipients

Congratulations to our 2018 award recipients, who exemplify excellence at Ryerson in the areas of:

 

SERVICE AND LEADERSHIP


President's Blue and Gold Award of Excellence

  • Paul Stenton, University Planning
  • Congress Operations Committee
    • Adam Anthony, Office of the Vice-President, Administration and Operations
    • Silvana Babikian, University Business Services
    • Kerri Bailey, Facilities Management and Development
    • Michelle Chaisson, General Counsel and Board Secretariat
    • Voula Cocolakis, University Business Services
    • Tony Conte, Office of the Vice-President, Administration and Operations
    • Gill Dagostino, Integrated Risk Management
    • Walter DaSilva, Ryerson Food Services
    • Julia Davydova, Faculty of Arts
    • Rosetta Donato, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
    • Darcy Flynn, University Business Services
    • Loudanski Gumbs, Integrated Risk Management
    • Duane Harris, University Business Services
    • Janet Jardine, University Relations
    • Sean Kearns, Computing and Communications Services
    • Ralston Kwan, Ted Rogers School of Management
    • David Lester, Computing and Communications Services
    • Meghan MacLean, Design Fabrication Zone
    • Nora McAllister, Human Resources
    • Sharmaine McKenzie, Faculty of Arts
    • Mourad Michael, Computing and Communications Services
    • Catherine Parry, University Relations
    • Garth Poppleton, Facilities Management and Development
    • Tanya Poppleton, Integrated Risk Management
    • Geetha Ramasamy, Ryerson Food Services
    • Alyson Reader, Office of the Vice-President, Administration and Operations
    • Caroline Riley, Human Resources
    • Kyle Robinson, Facilities Management and Development
    • Howard Sculnick, Shipping, Receiving and Mail Services
    • Syeda Zehra Shah, Faculty of Arts
    • Stefania Simonetta, Mattamy Athletic Centre
    • Heather Willis, Office of the Vice-President, Equity and Community Inclusion

Read more about the President's Blue and Gold Award of Excellence recipients

 

Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Employee Award

  • Imogen Coe, Faculty of Science
  • Sricamalan Pathmanathan, Human Resources
  • Anver Saloojee, Ryerson International
  • Career Centre Team
    • Fenella Amarasinghe, Student Affairs
    • Rachel Barreca, Student Affairs
    • Rebecca Dirnfeld, Student Affairs
    • Chi-Chi Egbo, Student Affairs
    • Jean-Pierre Fernandes, Student Affairs
    • Olanike (Nikki) Waheed, Student Affairs
  • Positive Space Co-Chair Team
    • Laurie Stewart, Administration and Operations Communications
    • Rachel Trozzolo, Yeates School of Graduate Studies

Read more about the Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award recipients

 

Linda Grayson Administrative Leadership Award

  • Sharmaine McKenzie, Faculty of Arts
  • Mohammad Adnan Syed, Faculty of Science

Read more about the Linda Grayson Administrative Leadership Award recipients

 

Larissa Allen Employee Experience Staff Award

  • Aseel Kafil, Faculty of Communication and Design
  • Karen Shamoon, Faculty of Community Services

Read more about the Larissa Allen Employee Experience Staff Award recipients

 

Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Awards

  • Jennifer Barcelona, Student Affairs
  • Nene Brode, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Maria Burgos, Faculty of Community Services
  • Marilou Cruz, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Carson Pun, Faculty of Arts
  • Nursing Course Relocation Team
    • Molly Anthony, Facilities Management and Development
    • Charles Caria, Facilities Management and Development

Read more about the Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Award recipients

 

Dean's Service Awards

  • Tara Burke, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Linying Dong, School of Information Technology Management, Ted Rogers School of Management
  • Catherine Dowling, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • Daniel Foucher, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science

Read more about the Dean's Service Award recipients

 

Counsellor Award

  • Ruth Frolic, Centre for Student Development and Counselling, Student Affairs

Read more about Ruth Frolic

 

Librarian Awards

  • Brian Cameron, Collection Services, Library and Archives
  • Sally Wilson, Information Technology Services, Library and Archives

Read more about the Librarian Award recipients

 

TEACHING AND EDUCATION


Chancellor's Award of Distinction

  • Dana Lee, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design

Read more about Dana Lee

 

President’s Award of Teaching Excellence

  • Vincent Hui, Architecture, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about Vincent Hui

 

Provost’s Experiential Teaching Award

  • Linying Dong, Information Technology Management, Ted Rogers School of Management

Read more about Linying Dong

 

Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards

  • Alagan Anpalagan, Electrical and Computer Engineering Graduate Programs, Department of Electrical and Computer Engineering
  • Rachel Berman, Master of Arts in Early Childhood Studies, School of Early Childhood Studies
  • James Gräfe, Biomedical Physics Graduate Programs, Department of Physics
  • Karen Milligan, Psychology Graduate Programs, Department of Psychology
  • Paul Moore, Communication and Culture Graduate Programs, Department of Sociology
  • James Tiessen, MBA Programs, Health Services Management
  • Matthew Tiessen, Masters of Professional Communication Program, School of Professional Communications

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards recipients

 

Dean's Teaching Awards - Contract Lecturers (CUPE 1 and 2)

  • Donna Barnes, School of Nutrition, Faculty of Community Services
  • Ross Fair, Department of History, Faculty of Arts
  • Judy Healy, School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Laurie Jacklin, Arts Program Area - History, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Valérie Kaelin, School of Image Arts, Faculty of Communication and Design
  • Steve Solomon, School of Social Work, Faculty of Community Services
  • Jonathan Wong, School of Graphic Communications Management, Faculty of Communication and Design

Read more about the Dean's Teaching Awards - Contract Lecturers recipients

 

Dean's Teaching Awards - Faculty (RFA)

  • Becky Choma, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Sara Edge, Department of Geography and Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Elsayed Elbeshbishy, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • William Huggon, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Julie Kellershohn, Marketing Management, Ted Rogers School of Management
  • Adrian Ma, School of Journalism, Faculty of Communication and Design
  • Joseph Recupero, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design
  • Jasna Schwind, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Oona St-Amant, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Sharareh Taghipour, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Melissa Toffanin, School of Accounting and Finance, Ted Rogers School of Management

Read more about the Dean's Teaching Awards - Faculty recipients

 

SCHOLARLY, RESEARCH AND CREATIVE ACTIVITY AWARDS


Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award

  • Farrokh Janabi-Sharifi, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about Farrokh Janabi-Sharifi

 

Collaborative Research Award

  • Catherine Beauchemin, Department of Physics, Faculty of Science
  • Anatoliy Gruzd, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management

Read more about the Collaborative Research Award recipients

 

Early Research Career Excellence Award

  • Umberto Berardi, Department of Architectural Science, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Jamin Pelkey, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts

Read more about the Early Research Career Excellence Award recipients

 

Knowledge Mobilization and Engagement Award

  • Marusya Bociurkiw, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design

Read more about Marusya Bociurkiw

 

Social Innovation and Action Research Award

  • Wendy Cukier, Department of Entrepreneurship and Strategy, Ted Rogers School of Management

Read more about Wendy Cukier

 

Dean's Scholarly, Research and Creative Activity Awards

  • Harald Bauder, Department of Geography and Environmental Studies, Faculty of Arts
  • Anthony Bonato, Department of Mathematics, Faculty of Science
  • Eric Hehman, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Chun-Yip Hon, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Seung Hwan (Mark) Lee, School of Retail Management, Ted Rogers School of Management
  • Bruno Lessard, School of Image Arts, Faculty of Communication and Design
  • Mehrab Mehrvar, Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Jamin Pelkey, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts
  • Janet Yamada, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Hossein Zolfagharinia, Global Management Studies, Ted Rogers School of Management

Read more about the Dean's Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients