Skip to main content

2016 Ryerson Awards Night recipients2019 Award Recipients

Congratulations to our 2019 award recipients, who exemplify excellence at Ryerson in the areas of:

 

SERVICE AND LEADERSHIP


President's Blue and Gold Award of Excellence

  • Amy Casey, Office of the President
  • Human Rights Services
    • Ahmed Ahmed, Human Rights Services
    • Grace Chau, Human Rights Services
    • Tanya De Mello, Human Rights Services
    • Robin Fraser, Human Rights Services
    • Elya Porter, Human Rights Services
    • Katie Solomon, Human Rights Services

Read more about the President's Blue and Gold Award of Excellence recipients

 

Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Employee Award

  • Tracey King, Human Resources
  • Kathryn Underwood, Faculty of Community Services
  • Housing and Residence Life - All-Gender Housing Development Team
    • Valerie Bruce, Housing and Residence Life, Student Affairs
    • Jenny Owens, Housing and Residence Life, Student Affairs
    • Brandon Smith, Housing and Residence Life, Student Affairs

Read more about the Alan Shepard Equity, Diversity and Inclusion Award recipients

 

Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership

  • Maurice Roche, Department of Economics, Faculty of Arts
  • Pamela Sugiman, Office of the Dean, Faculty of Arts

Read more about the Errol Aspevig Award for Outstanding Academic Leadership recipients

 

Linda Grayson Administrative Leadership Award

  • Dayle Levine, Office of the Vice-President, Research and Innovation
  • John MacRitchie, Office of the Vice-President, Research and Innovation
  • Linda Maxwell, Office of the Provost and Vice-President, Academic

Read more about the Linda Grayson Administrative Leadership Award recipients

 

Larissa Allen Employee Experience Staff Award

  • Natalie Roach, Student Affairs and Human Resources

Read more about the Larissa Allen Employee Experience Staff Award recipient

 

Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Awards

  • Marcelle Mullings, Office of the Vice-Provost, Students
  • Janice Pinto, Spanning the Gaps, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Brian Withers, RTA School of Media, Faculty of Communication and Design
  • Ceremonials Office Team
    • Kitty Choi, Ceremonials Office, Office of the President
    • Kim McDonald, Ceremonials Office, Office of the President
    • Phillip Rego, Ceremonials Office, Office of the President
    • Marija Urbanovica, Ceremonials Office, Office of the President
  • #RoadtoRyerson Orientation Leadership Team
    • Andrew Bisnauth, Student Life Program, Student Affairs
    • Tesni Ellis, Storytelling, Student Affairs
    • Cathy Nguyen, Student Life, Student Affairs
    • Kaitlyn Taylor-Asquini, Leadership Program, Student Affairs
  • Union/Management Teams for 2018 CUPE 233 Collective Agreement Renewal
    • Alp Amasya, Facilities Management and Development
    • Jennifer Bareng, Facilities Management and Development
    • Ernesto Escalante, Facilities Management and Development
    • Christa Hinds, Human Resources
    • Peter Krasnowski, Facilities Management and Development
    • Glenda Mallon, Facilities Management and Development
    • Garth Poppleton, Facilities Management and Development
    • Kate Reade, Human Resources
    • Caroline Riley, Human Resources
    • Kyle Robinson, Facilities Management and Development
    • Spyro Selitsanos, Facilities Management and Development
    • Joao Soares, Facilities Management and Development
    • Guillermo Torres, Facilities Management and Development
  • The White Privilege Conference Operations Planning Group
    • Kelly Abraham, University Business Services
    • Adam Anthony, Office of the Vice-President, Administration and Operations
    • Silvana Babikian, University Business Services
    • Ahrabee Bhrapakaran, Office of Equity and Community Inclusion
    • Darrell Bowden, Office of Equity and Community Inclusion
    • Stephen Chong, University Business Services
    • Voula Cocolakis, University Business Services
    • Tony Conte, Office of the Vice-President, Administration and Operations
    • Judith Irwin, University Business Services
    • Sean Kearns, Computing and Communications Services
    • Nora McAllister, Human Resources
    • Jason Moseley, University Business Services
    • Tamar Myers, Office of Equity and Community Inclusion
    • Garth Poppleton, Facilities Management and Development
    • Tanya Poppleton, Community Safety and Security
    • Alyson Ranalli, Office of the Vice-President, Administration and Operations
    • Keyth Sievert, Community Safety and Security

Read more about the Julia Hanigsberg Make Your Mark Staff Award recipients

 

Dean's Service Awards

  • Patrizia Albanese, Department of Sociology, Faculty of Arts
  • Annette Bailey, School of Nursing, Faculty of Community Services
  • Catherine Ellis, Department of History, Faculty of Arts
  • David Hunter, Department of Philosophy, Faculty of Arts
  • Yuanshun Li, School of Accounting and Finance, Ted Rogers School of Management
  • Shelagh McCartney, School of Urban and Regional Planning, Faculty of Community Services
  • Isaac Woungang, Department of Computer Science, Faculty of Science

Read more about the Dean's Service Award recipients

 

Counsellor Award

  • Sonny Wong, Office of the Dean, Faculty of Arts

Read more about the Counsellor Award recipient

 

Librarian Award

  • Cecile Farnum, Library Learning Services, Library and Archives

Read more about the Librarian Award recipient

 

TEACHING AND EDUCATION


Chancellor's Award of Distinction

  • Medhat Shehata, Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Chancellor's Award of Distinction recipient

 

President’s Award of Teaching Excellence

  • Jasna Schwind, Daphne Cockwelll School of Nursing, Faculty of Community Services

Read more about the President's Award of Teaching Excellence recipient

 

Provost’s Experiential Teaching Award

  • Judy Finlay, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • Richard Lachman, Office of the Provost and Vice-President, Academic

Read more about the Provost's Experiential Teaching Award recipients

 

Provost’s Innovative Teaching Award

  • Tae Hart, Department of Psychology, Faculty of Arts

Read more about the Provost's Innovative Teaching Award recipient

 

Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards

  • Anthony Bonato, Mathematics, Faculty of Science
  • Marta Braun, Film and Photographic Preservation and Collections Management, Faculty of Communication and Design
  • Suzanne Fredericks, Nursing, Faculty of Community Services
  • Claire Oswald, Environmental Applied Science and Management, Interdisciplinary
  • Julia Spaniol, Psychology, Faculty of Arts
  • Hong Yu, Master’s of Business Administration, Ted Rogers School of Management

Read more about the Yeates School of Graduate Studies Outstanding Contribution to Graduate Education Awards recipients

 

Dean's Teaching Awards - Faculty (RFA)

  • Lydia Chen, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Marianella Collette, Department of Languages, Literatures and Cultures, Faculty of Arts
  • Andrew D. Furman, School of Interior Design, Faculty of Communication and Design
  • Tom Griffin, School of Hospitality and Tourism Management, Ted Rogers School of Management
  • Julian Hasford, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • Farrokh Janabi-Sharifi, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Raffi Karshafian, Department of Physics, Faculty of Science
  • Laleh Samarbakhsh, School of Accounting and Finance, Ted Rogers School of Management
  • Brennan Thompson, Department of Economics, Faculty of Arts
  • Eva Woyzbun, School of Professional Communication, Faculty of Communication and Design

Read more about the Dean's Teaching Awards - Faculty recipients

 

Dean's Teaching Awards - Contract Lecturers (CUPE 1 and 2)

  • Karen Arthurton, School of Social Work, Faculty of Community Services
  • Else Grech, School of Accounting and Finance, Ted Rogers School of Management
  • Ehssan Hosseini Koupaie, Department of Civil Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Lisa Marie Pena-Sabanal, School of Child and Youth Care, Faculty of Community Services
  • Kirsten Schaefer, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
  • Holliday Tyson, International Midwifery, The G. Raymond Chang School of Continuing Education
  • Diana Varma, School of Graphic Communications Management, Faculty of Communication and Design

Read more about the Dean's Teaching Awards - Contract Lecturers recipients

 

SCHOLARLY, RESEARCH AND CREATIVE ACTIVITY AWARDS


Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award

  • Trevor Hart, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Mehrab Mehrvar, Department of Chemical Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science

Read more about the Sarwan Sahota Ryerson Distinguished Scholar Award recipients

 

Collaborative Research Award

  • Josephine Wong, Daphne Cockwell School of Nursing, Faculty of Community Services

Read more about the Collaborative Research Award recipient

 

Early Research Career Excellence Award

  • Shelagh McCartney, School of Urban and Regional Planning, Faculty of Community Services

Read more about the Early Research Career Excellence Award recipient

 

Knowledge Mobilization and Engagement Award

  • Candice Monson, Department of Psychology, Faculty of Arts

Read more about the Knowledge Mobilization and Engagement Award recipient

 

Social Innovation and Action Research Award

  • Rupa Banerjee, Human Resources and Organizational Behaviour, Ted Rogers School of Management

Read more about the Social Innovation and Action Research Award recipient

 

Dean's Scholarly, Research and Creative Activity Awards

  • Saman Hassanzadeh Amin, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Sciences
  • Costin Antonescu, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Martin Antony, Department of Psychology, Faculty of Arts
  • Jennifer Burwell, Department of English, Faculty of Arts
  • Jonathan Farrar, School of Accounting and Finance, Ted Rogers School of Management
  • Farrokh Janabi-Sharifi, Department of Mechanical and Industrial Engineering, Faculty of Engineering and Architectural Science
  • Dimitrios Latsis, School of Image Arts, Faculty of Communication and Design
  • Stephanie Melles, Department of Chemistry and Biology, Faculty of Science
  • Pawel Pralat, Department of Mathematics, Faculty of Science
  • Thomas Tenkate, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Sandra Tullio-Pow, School of Fashion, Faculty of Communication and Design
  • Ian Young, School of Occupational and Public Health, Faculty of Community Services
  • Morteza Zihayat Kermani, Information and Technology Management, Ted Rogers School of Management

Read more about the Dean's Scholarly, Research and Creative Activity Award recipients