Skip to main content

The following graduate studies electives have been scheduled for the Fall 2017 term.

Ryerson students wishing to take courses from outside of their home departments may apply to enroll in these courses by submitting a completed Course Substitution Form to their Graduate Program Administrator and obtain approval from Graduate Program Directors/Associate Chair, Graduate Studies from both home and the host programs. Course substitutions are not automatic; Program Directors/Associate Chairs and instructors reserve the right to limit external enrollment in the courses they offer.

Students enrolled at another university may take a course at Ryerson as an Ontario Visiting Graduate Student (OVGS). Please contact your graduate school in your home institution to obtain an OVGS application form and follow the approval process specific to your home institution.

Please note this is not a full list of program required courses or offerings. To enroll in your required courses, self-enroll online, though your RAMSS account as of 8am on Monday August 21, 2017., by following the instructions. Detailed course information can be found in the graduate calendar.

All students must have completed the necessary prerequisites. Please contact the appropriate Graduate Program Administrator and Program Director/Associate Chair to confirm your eligibility in this regard.

Aerospace Engineering
Course Instructor
Date/Time
AE8102: Advanced Fluid Mechanics Dr. Jun Cao Tuesdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC306
AE8115: Finite Element Method in Engineering Dr. Seyed Hashemi Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: KHE323A 
AE8129: Rocket Propulsion Dr. David Greatrix Wednesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: KHE321B
AE8133: Space Mechanics Dr. Krishna Kumar Mondays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: KHE321B
AE8140: Advanced Aero. Structural Design Dr. Zouheir Fawaz Thursdays 2:00 PM - 5:00 PM
Room: ILC102
AE8141: Advanced Aerospace Manufacturing TBA Mondays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ENGLG12
AE8142: Aerospace Thermal Engineering Dr. Bassam Jubran Mondays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC306
AE8145: Nanomaterial and Nanocomposite Dr. Bo Tan Wednesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: KHE321B 
AE8202: Aircraft Safety & Reliability TBA Wednesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ENGLG12 
Architecture
Course Instructor
Date/Time
AR8210: Digital Tools Vincent Hui Mondays 3:00 PM – 6:00 PM
Room: POD370
AR8214: Heritage Cons Theory & Practice Maria Etkind Tuesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ILC100
AR8217: Landscape Design Theory & Appl Cheryl Bradbee Wednesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: EPH441
AR8219: The Small Building Baruch Zone Mondays 8:00 AM - 11:00 AM
Room: ENGLG21
Biomedical Engineering
Course Instructor
Date/Time
BE8001: Foundations of Biomedical Engineering Dr. Stephen Waldman Wednesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: ILC100
BE8101: Rehabilitation Engineering Dr. Kristiina McConville Thursdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: VIC608
CE8201: Modelling and Simulation in Chemical Engineering Dr. Dae Kun Hwang Tuesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: ILC102
CE8606: Advances in Tissue Engineering Dr. Stephen Waldman Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: DSQ13
EE8105: Digital Signal Processing I Dr. Karthikeyan Umapathy Thursdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC206 
EE8111: Digital Signal Processing II Dr. Xiao-Ping Zhang Fridays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC304
ME8115: Finite Element Method in Engineering Dr. Seyed Hashemi Thursdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: KHE323A 
BE8002: Seminars in Biomedical Engineering Dr. Stephen Waldman Thursdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: VIC204 
Building Science
Course Instructor
Date/Time
BL8207: Bldg PerformanceAssessment  Dr. Umberto Berardi Tuesdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC210
BL8212: Renewable EnergySystems Bldgs  Ian Sinclair Fridays 2:00 PM - 5:00 PM
Room: ILC102
Chemical Engineering
Course Instructor
Date/Time
CE8201: Modelling and Simulation in Chemical Engineering
Dr. Dae Kun Hwang
Tuesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: ILC102

CE8303: Advanced Fluid Dynamics
Dr. Farhad Ein-Mozaffari Wednesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: KHS338
CE8401: Kinestics of Ind. Catalysis and Biocatalysis Dr. Chil-Hung Cheng Tuesdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC301
CE8501: Polymer Science Dr. Ramdhane Dhib Thursdays 9:00 AM -12:00 PM
Room: VIC201
CE8210: Process & Engineering Optimization  Dr. Ali Lohi Thursdays 2:00 PM - 5:00 PM
Room: POD370
CE8310: Fluidization Engineering  Dr. Manuel Alvarez-Cuenca Fridays 2:00 PM - 5:00 PM
Room: TRS1075

CE8606: Advances in Tissue Engineering
Dr. Stephen Waldman

Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: DSQ13

 

Civil Engineering
Course Instructor
Date/Time
CV8010: Master’s Research Seminar / 
CV8020: PhD Research Seminar
Dr. A. El-Rabbany Wednesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: MON316
CV8107: Special Topics: Civil Eng. Dr. A. Yuan Fridays 1:00 PM - 4:00 PM
Room: ENGLG24
CV8201: Surface Water Quality Modelling

Dr. D. Joksimovic

Thursdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: KHE323
CV8204: Soil Remediation Dr. E. Elbeshbishy Mondays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: SHE651
CV8206: Water Resources System Analysis Dr. J. Li Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: EPH441
CV8313: Prestressed Concrete Dr. R. Kianoush Thursdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: ENGLG21
CV8315: Mechanized Tunnelling in Urban Areas Dr. J. Liu Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC210
CV8400: Road Safety Dr. B. Persaud Thursdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: KHE323A
CV8401: Traffic Operations and Management Dr. B. Persaud Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: KHS251
CV8403: Transportation Planning

Dr. B. Farooq

Mondays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: KHE225
CV8502: Digital Stereo Image Processing Dr. M. Chapman Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC300
CV8504: Adv Estimation and Data Series Analysis Dr. A. El-Rabbany Thursdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC110
Computer Networks

No electives offered.

Electrical & Computer Engineering
Course Instructor
Date/Time
EE8103: Random Processes

Dr. Lian Zhao

Mondays 2:00 PM - 2:00 PM
Room: KHE220
EE8105: Digital Signal Processing I  Dr. Karthikeyan Umapathy Thursdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC206

EE8107: Digital Communications

Dr. Alagan Anpalagan  Tuesdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC206
EE8111: Digital Signal Processing II  Dr. Xiao-Ping Zhang  Fridays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC206
EE8114: Optical Communications and Networks Dr. Xavier Fernando Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC202 
EE8122: Opto-electronic Devices  Dr. Xijia Gu  Tuesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: KHE220 
EE8205: Embedded Computer Systems Dr. Gul Khan Thursdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC306   
EE8213: Computer Network Security Dr. Cungang Yang  Wednesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: VIC202 
EE8217: Reconfigurable Computing Systems Dr. Lev Kirischian Thursdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: ENGLG21 
EE8218: Parallel Computing Dr. Nagi Mekhiel  Mondays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: VIC101
EE8407: Power Converter Systems  Dr. Apparao Dekka, Dr. Bin Wu


Wednesdays 3:00 PM - 5:00 PM
Room: VIC503

Wednesdays 5:00 PM - 6:00 PM
Room: VIC503

Wednesdays 5:00 PM - 6:00 PM
Room: ENG406

EE8502: CMOS Analog Integrated Circuits Dr. Fei Yuan Thursdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: ENG101 
EE8506: Digital CMOS VLSI Integrated Circuits Dr. Andy Gean Ye  Wednesdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: ENGLG11 
EE8604: Selected Topics: Electrical Engineering I  Dr. Ling Guan  Mondays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: SHE637
EE8901: Smart Grids TBA Mondays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: VIC209
Engineering Innovation & Entrepreneurship

The following MEIE elective courses are available to all MEng students:

  • EI8001: Biotechnology Start-Ups
  • EI8002: Energy Innov. Entrepreneurship
  • EI8003: Sustainable Entrepreneurship (Winter)
  • EI8004: Finding and Validating Bus Opp New Venture

 

MASc and PhD students: please verify first with your supervisor and the Graduate Program Director if you are eligible to take them. To register, please submit the course substitution form to the GPA in your program. The number of spaces is limited. 
 

Course Instructor
Date/Time
EI8001: Biotechnology Start-Ups TBA Thursdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ENGLG24 
 
EI8002: Energy Innov. Entrepreneurship TBA Thursdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ENGLG12 
EI8004: Finding and Validating Bus Opp New Venture TBA Tuesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ENGLG21 
EI8009: Lean Start Up Cust. Acquisition Practicum  TBA

Section 701E-TUT
Tuesdays 5:00 PM - 6:00 PM
Room: ENGLG12 

Section 702E-LEC
Tuesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: ENGLG12 

EI8010B: Tech Comm Go-To-Market Project -B  TBA Wednesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: SHE549 
Mechanical & Industrial Engineering
Course Instructor
Date/Time
ME8102 : Advanced Fluid Mechanics  Dr. Jun Cao Tuesdays 3:00 PM - 6:00 PM

ME8104: Advanced Heat Transmission II  Dr. Tooraj Yousefi Fridays 10:00 AM - 1:00 PM
Room: 
ME8114: Energy Management  Dr. Alan Fung

Wednesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: 

ME8115: Finite Element Method in Engineering 

Dr. Seyed Hashemi

Tuesdays 12:00 PM - 3:00 PM
Room: 

ME8122: Mechanical Behaviour of Engr Materials 

Dr. Daolun Chen

Thursdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: 

ME8124: Multiple Participant/Objective Dec Making  Dr. Vinh Quan Tuesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: 
ME 8127: Optimization Models  Dr. Malleswara Talla Tuesdays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: 
ME8128: Probability Models in Operations Research Dr. Mohamad Jaber Tuesdays 3:00 PM - 6:00 PM
Room: 
ME8136: Advanced Fatigue Fracture Analysis  Dr. Ahmad Varvani-Farahani  Wednesdays 6:00 PM -  9:00 PM
Room: 
ME8139: Probability Stats and Stochastic Processes  Dr. Der Chyan (Bill) Lin Thursdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: 
ME8143: Micro and Nano Manufacturing  Dr. Krishnan Venkatakrishnan Fridays 3:00 PM -  6:00 PM
Room: 
ME8146:  Microelectromechanical Systems (MEMS)  Dr. Siyuan He Thursdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: 
ME8151: Combustion Engineering  Dr. Tooraj Yousefi Fridays 3:00 PM -  6:00 PM
Room: 
ME8152: Introduction to Skeletal Tissue  Dr. Saeid Samiezadeh Mondays 6:00 PM - 9:00 PM
Room: 
ME8135: Directed Studies in Mechanical Engineering

Registration in ME8135 requires an approved Course Outline signed by the student, the Supervisor and the Associate Chair.  Students will NOT be registered in ME8135 without an approved Course Outline.

n/a