Skip to main content

The following graduate studies electives have been scheduled for the Winter 2018 term.

Ryerson students wishing to take courses from outside of their home departments may apply to enroll in these courses by submitting a completed Course Substitution Form to their Graduate Program Administrator and obtain approval from Graduate Program Directors/Associate Chair, Graduate Studies from both home and the host programs. Course substitutions are not automatic; Program Directors/Associate Chairs and instructors reserve the right to limit external enrollment in the courses they offer.

Students enrolled at another university may take a course at Ryerson as an Ontario Visiting Graduate Student (OVGS). Please contact your graduate school in your home institution to obtain an OVGS application form and follow the approval process specific to your home institution.

Please note this is not a full list of program required courses or offerings. To enroll in your required courses, self-enroll online, though your RAMSS account as of Friday, December 8, 2017, by following the instructions. Detailed course information can be found in the graduate calendar. Winter term classes begin on Friday, January 12, 2018.

All students must have completed the necessary prerequisites. Please contact the appropriate Graduate Program Administrator and Program Director/Associate Chair to confirm your eligibility in this regard.

Aerospace Engineering
Course Instructor
Date/Time
AE8105: Advanced Heat Transmission II TBD Tuesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: KHE323A
AE8112: Comp Fluid Dyn/Heat Transfer TBD Mondays 6:00 - 9:00 PM
Room: MON316
AE8119: Intro To Composite Materials Habiba Bougherara Fridays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC503
AE8137: Advanced Systems Control Guangjun Liu Mondays 12:00 - 3:00 PM
Room: KHE323
AE8138: Computational Dynamics Puren Ouyang Tuesdays 2:00 - 5:00 PM
Room: ENG-LG12
AE8139: Multi-Discip. Design/Aero Syst Joon Chung Thursdays 6:00 - 9:00 PM
Room: ENG-LG24
AE8146: Applied Aerodynamics Goetz Bramesfeld Wednesdays, 12:00 to 3:00 PM
Room: KHE321B
AE8200: Diploma Report (PMDip only) Paul Walsh Schedule and Room:
Not required
AE8201: Aircraft Certification Christopher Watkiss Mondays 6:00 - 9:00 PM
Room: ENG-LG12
AE8203: Aircraft Systems Integration Hamid Ghaemi Tuesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: ENG-LG12
Architecture
Course Instructor
Date/Time
AR8203: Architectural Writing Kendra Schank-Smith Thursdays 9:00 AM -12:00 PM
Room: KHE321B
AR8209: Advanced Design Methods - TBC Jason Ramelson Wednesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: VIC110
AR8212: Fire Safety in the Built Environment Zaiyi Liao Tuesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: VIC306
AR8213: Glass in Architecture Cheryl Atkinson Fridays 9:00 AM -12:00 PM
Room: KHE323A
Biomedical Engineering
Course Instructor
Date/Time
BE8002: Seminars in Biomedical Engineering Stephen Waldman Wednesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: VIC503
BE8102: Designs of Bio-MEMS Larissa Schudlo Thursdays 3:00 - 6:00 PM
Room: VIC608
BE8103: Computations in Genetic Engineering Eric Harley Tuesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: POD366
BE8104: Biomedical System Modeling Larissa Schudlo Fridays 8:00 - 11:00 AM
Room: VIC501
Building Science
Course Instructor
Date/Time
BL8206: Advanced Acoustic Design Ramani Ramakrishnan Wednesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: ILC100
BL8201: Sustainability Existing Buildings Hitesh Doshi Thursdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: ILC102
BL8215: Building Envelope Restoration David De Rose Mondays 6:00 - 9:00 PM
Room: KHE118
Spring Course | BL8213: Passive House Design and Construction

Contact mimi.lam@ryerson.ca for enrollment before May 1, 2017.
Russell Richman  
Chemical Engineering
Course Instructor
Date/Time
CE8140: Statistics for Engineering Thomas Duever Mondays 12:00 - 3:00 PM
Room: KHS338
CE8331: Membrane Technology Hadis Zarrin Wednesdays 8:00 - 11:00 AM
Room: KHE125
CE8510: Plastics Technology Philip Chan Thursdays 4:00 - 7:00 PM
Room: KHE127
CE8710: Air Pollution & Control Huu Doan Wednesdays 4:00 -7:00 PM
Room: KHE127
Civil Engineering
Course Instructor
Date/Time
CV8200: Processes for Water Pollution Control TBA Mondays 1:00 - 4:00 PM
Room: ILC 100
CV8205: Special Topics in Environmental Engineering James Li Thursdays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC 210
CV8308: Bridge Design and Construction Khaled Sennah Thursdays 3:00 - 6:00 PM
Room: ENG LG12
CV8314: Analysis Design & Construction of Tall Building Anwar Hossain Mondays 12:00 - 3:00 PM
Room: POD 358
CV8405: Pavement Design and Management TBA Wednesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: EPH 112
CV8406: Advanced Highway Geometric Design Said Easa Tuesdays 2:00 - 5:00 PM
Room: KHS 134
CV8501: Advanced Geospatial Information Systems Songnian Li Wednesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHE 323A
CV8507: Satellite Remote Sensing of Urban Areas Ahmed Shaker Thursdays 12:00 - 3:00 PM
Room: ILC 100
Computer Networks
Course Instructor
Date/Time
CN8815: Network Architectures Bobby Ma January - February
Tuesdays & Thursdays
5:00 - 8:00 PM
Room: EPH142
CN8816: Network Security Bobby Ma March - April
Tuesdays & Thursdays
5:00 - 8:00 PM
Room: EPH142
CN8817: Wireless Networks Khalid Hafeez January - February
Tuesdays & Thursdays
5:00 - 8:00 PM
Room: EPH142
CN8819: Multimedia Networks Xiaoli Li March - April
Saturdays
9:00 AM -12 PM & 1:00 - 4:00 PM
Room: EPH142
CN8822: Network Operating Systems Raj Nagendra
William Zereneh
January - February
Sundays
9:00 AM -12:00 PM & 1:00 - 4:00 PM
Room: EPH142
CN8825: Network Design Issac Woungang January - February
Mondays & Wednesdays
5:00 - 8:00 PM
Room: EPH142
CN8826: Storage Networking William Zereneh March - April
Mondays & Wednesdays
5:00 - 8:00 PM
Room: EPH142

Please Note:

1) All courses are six weeks long lectures plus exams and labs

2) All courses' availability will be subject to the actual registration number from the CN students at the beginning of Jan 2018

3) All courses require the pre-requisite of both CN8810 and CN8813

Electrical & Computer Engineering
Course Instructor
Date/Time
EE8010B: Master’s Research Seminar Amirnaser Yazdani Thursdays 12:00 to 3:00 PM
Room: ENG106
EE8102: Signal Detection Theory Soosan Beheshti Mondays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC300
EE8108: Multimedia Processing and Communications Ling Guan Mondays 6:00 - 9:00 PM
Room: VIC101
EE8109:Wireless Communications I Xiao-Ping Zhang Fridays 12:00 - 3:00 PM
Room: KHW387
EE8121: Wireless Networks Muhammad Jaseemuddin Tuesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHE332
EE8123 : Radio Frequency Circuits Syst Fei Yuan Wednesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHE119
EE8202: Digital Image Processing I Javad Alirezaie Tuesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHW387
EE8209: Intelligent Systems Ling Guan Tuesdays 12:00 - 3:00 PM
Room: KHE221
EE8209: Intelligent Systems Xiao-Ping Zhang Tuesdays 12:00 - 3:00 PM
Room: DSQ13
EE8214: Computer Systems Modelling Olivia Das Mondays 12:00 - 3:00 PM
Room: ILC102
EE8215: Human Computer Interaction Kristiina Valter Mai Mondays 8:00 - 11:00 AM
Room: ENGLG106
EE8216: Computer Networks Muhammad Jaseemuddin Thursdays 9:00 - 12:00 PM
Room:DSQ08
EE8405: Power System Stability and Control Richard Cheung Mondays 6:00 - 9:00 PM
Room: VIC201
EE8408: Switch Mode Power Supplies Dewei (David) Xu Wednesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHE332
EE8418:Antenna Theory and Design Farah Mohammadi Fridays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC204
EE8504: VLSI Dsgn Automtn & CAD Tools Reza Sedaghat Thursdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHE323A
EE8505: Digital Systems Testing Vadim Geurkov Wednesdays 12:00 - 3:00 PM
Room: ENGLG13
EE8606: Sel Topics: Biomedical Engineering Victor Yang Tuesdays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC104
EE8610:Selected Topics: Biomedical Engineering Sri Krishnan Tuesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: VIC513
EE8902:Demand Management Conservation CUPE Mondays 6:00 - 9:00 PM
Room: VIC513
EE8903:Energy Storage and Use CUPE Tuesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: VIC209
EE9010B: PhD Research Seminar Amirnaser Yazdani Thursdays 12:00 to 3:00 PM
Room: ENG106
Mechanical & Industrial Engineering
Course Instructor
Date/Time
ME8100: Advanced Experimental Stress Analysis Hua Lu Tuesday, 9:00AM - 12:00PM
Room: KHS338
ME8103: Advanced Human Factors Vinh Quan Wednesdays 9:00 AM - 12:00 PM
Room: VIC306
ME 8105: Advanced Heat Transmission II TBD Tuesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: KHE323A
ME 8109: Casting and Solidification of Materials Dr. Ravi Ravindran Wednesdays 12:00 - 3:00 PM
Room: ILC102
ME 8117: Fracture Mechanics Marcello Papini Wednesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: VIC110
ME8118: Information Systems Analysis & Design Malleswara Talla Wednesdays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC110
ME8119: Introduction to Composite Materials Habiba Bougherara Fridays 12:00 – 3:00 PM
Room: VIC503
ME8120: Introduction to Operations Research Saman Hasanzadeh Amin Thursdays 3:00 - 6:00 PM
Room: VIC300
ME8137: Advanced Systems Control Guang Jun Liu Mondays 12:00 - 3:00 PM
Room: KHE323
ME8138: Computational Dynamics Puren Ouyang Tuesdays 2:00 - 5:00 PM
Room: ENGLG12
ME8140: Simulation Theory and Methodology Malleswara Talla Wednesdays 6:00 - 9:00 PM
Room: KHE323A
ME8141: Transport Phenomena in Porous Media Ziad Saghir Tuesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: KHS338
ME8142: Supply Chain Management Mohamed Wahab Mohamed Ismail Tuesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: VIC306
ME8144: Advanced Reliability Modeling Sharareh Taghipour Fridays 12:00 - 3:00 PM
Room: VIC110
ME8150: Introduction to Microfluidics Scott Tsai Wednesdays 3:00 - 6:00 PM
Room: VIC306
ME 8135: Directed Studies in Mechanical Engineering Registration in ME8135 requires an approved Course Outline signed by the student, the Supervisor and the Associate Chair. Students will NOT be registered in ME8135 without an approved Course Outline. N/A